SME
Piatok, 9. december, 2022 | Meniny má Izabela

Korupcia v mestách a obciach: Kontrola zlyháva, politikom sa do reformy nechce

Hlavní kontrolóri nie sú nezávislí, špekulantom nahrávajú aj legislatívne diery.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: Jana Otriová )
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Hlavný kontrolór Vrútok pred desiatimi rokmi upozornil vedenie mesta na viacero problémov. Namiesto toho, aby ich primátor a zastupiteľstvo začali riešiť, kontrolór dostal výpoveď.

Okresná prokuratúra proti tomu podala protest. Upozornila, že mesto vyčítalo kontrolórovi kroky, ktoré bol z titulu svojej funkcie povinný robiť. Mesto však protestu nevyhovelo a prípad sa dostal na súd.

Viac zistení Nadácie nájdete po kliknutí na jej logo Viac zistení Nadácie nájdete po kliknutí na jej logo

Po šiestich rokoch dal kontrolórovi za pravdu definitívne aj Najvyšší súd SR. V súčasnosti opäť pôsobí ako hlavný kontrolór.

SkryťVypnúť reklamu

Nejde o ojedinelý prípad a problém s nedostatočnou nezávislosťou kontrolórov nie je jediným slabým miestom pri dozore nad samosprávami.

K tejto téme dostáva Nadácia Zastavme korupciu najviac podnetov. A aj pozornosť verejnosti sa na ňu sústredí najbližšie týždne, keď voľby do samospráv budú 29. októbra 2022. Zistenia Nadácie z rôznych kútov Slovenska nie sú lichotivé.

Polikliniky, školy aj nájomné byty

Na Slovensku je takmer 2 900 obcí, z nich vyše 90 percent má menej ako tritisíc obyvateľov. Napriek tomu, že obce, mestá a kraje ovplyvňujú „najbližší“ bežný život Slovákov, ako je mestská a prímestská doprava, polikliniky či základné a stredné školy, záujem o voľby starostov, primátorov a županov je dlhodobo nižší než v prípade poslancov Národnej rady SR či prezidenta.

SkryťVypnúť reklamu

Obce, mestá a kraje spravujú niekoľkomiliardové majetky a rozhodujú o stámiliónových výdavkoch zo samosprávnych rozpočtov a európskych fondov.

Za to, že v efektívnom manažovaní verejných prostriedkov často zlyhávajú, môže z veľkej časti nedostatočná legislatíva v oblasti vnútornej kontroly a prakticky neexistujúca vonkajšia kontrola.

Nedostatočne zadefinované sú napríklad možnosti, kedy sa dá využiť predaj alebo prenájom nehnuteľností formou takzvaného osobitného zreteľa. Ide o menej transparentné prevody verejného majetku.

Pri takomto predaji nemusia byť splnené „súťažné ani trhové podmienky“, samospráva môže predať majetok aj pod trhovú cenu alebo vopred vybranému záujemcovi.

Zákon túto formu prevodu alebo prenájmu ponúka pre „špecifické podmienky“, keď procesy treba urýchliť napríklad pre mimoriadnu situáciu. Problém je, že legislatíva nedefinuje, čo mimoriadna situácia je.

SkryťVypnúť reklamu

“Za posledných päť rokov až dve tretiny predajov a prenájmov majetku miest a obcí sa realizovalo cez tzv. osobitný zreteľ.”

Najvyšší kontrolný úrad, 2021

Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) vlani upozornil, že za posledných päť rokov takto obce a mestá realizovali až dve tretiny predajov a prenájmov komunálneho majetku.

„Samosprávy sa príliš ľahkovážne a nevýhodne zbavujú svojho majetku, neuvažujú, či ho nebudú potrebovať do budúcnosti a nesnažia sa predať či prenajať nehnuteľnosti čo najvýhodnejšie,“ upozornil úrad.

Legislatívne medzery umožňujú aj špekulácie s nehnuteľnosťami, ktoré si samosprávy nechávajú. Pri dostatočnej podpore v zastupiteľstve dokáže starosta alebo primátor pretlačiť prakticky čokoľvek.

Kontrolóri sú nezávislí len po zastupiteľstvo

Obecným a mestským hlavným kontrolórom dáva zákon do rúk kontrolu „zákonnosti, účinnosti, hospodárnosti a efektívnosti pri hospodárení a nakladaní s majetkom a majetkovými právami obce, ako aj s majetkom, ktorý obec užíva“. Medzi ich úlohy patrí kontrola aj vybavovanie sťažností a petícií od občanov.

SkryťVypnúť reklamu

Zdalo by sa, že kontrolóri môžu samosprávu kontrolovať nezávisle. Nie je to tak. Najmä preto, že ich volí a odvoláva zastupiteľstvo. Kontrolór tiež zastupiteľstvu predkladá každý polrok vopred plán svojej kontrolnej činnosti.

A je to opäť zastupiteľstvo, kto kontrolórovi schvaľuje odmenu (môže byť do výšky tretiny jeho platu). Starosta či primátor ako štatutár samosprávy je de facto nadriadeným, respektíve zamestnávateľom kontrolóra. Podobne ako v mestách a obciach je to aj v samosprávnych krajov.

Výsledkom tohto nastavenia je, že kontrolóri nie vždy majú čas a chuť na kontroly podnetov od občanov. Najmä ak by tým išli proti zámerom zastupiteľstva alebo samotného primátora.

Podľa Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) je v záujme samospráv, aby kontrolóri fungovali čo najlepšie. Možno to znie neúprimne, ale ZMOS ponúka racionálne vysvetlenie: kontrolór má dohliadať aj nad zákonnosťou postupu orgánov. Fundovaný kontrolór môže včasným varovaním zabrániť nielen pokute pre obec, mesto či kraj, ale aj trestnému stíhaniu ich zástupcov.

SkryťVypnúť reklamu

Kontrolórku nepočúvajú

Ilustruje to aj príklad obce Kunerad zo žilinského okresu. V súvislosti s výstavbou nájomných bytov dostala pokutu 30-tisíc eur od Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO).

Starostkou obce je Monika Kavecká, ktorá je zároveň poslankyňou Národnej rady SR za OĽaNO. ÚVO vytkol obci, že súkromný urbár, v ktorom bola Kavecká podpredsedníčkou, prenajal súkromnej firme pozemok, na ktorom mali podľa zadania súťaže vyrásť obecné nájomné byty. Samotná starostka čelí obvineniu z machinácií pri verejnom obstarávaní.

Obci sa nedarí získať úver zo Štátneho fondu rozvoja bývania na vyplatenie už postavených bytov. Ich ďalší osud nie je ani po troch rokoch jasný. V marci obec Nadácii cez infoodpoveď reagovala, že „pokiaľ sa kúpa (obecných) bytov zrealizuje, tak prostredníctvom Štátneho fondu rozvoja bývania a ministerstva dopravy“.

SkryťVypnúť reklamu

Na nezrovnalosti v žiadosti pre štátny fond pritom obec opakovane upozorňovala kontrolórka. “Zamestnankyne ani nevedia, že na niektoré veci treba robiť verejné obstarávanie,“ upozornila napríklad v marci v každoročnej správe pred zastupiteľstvom.

Generálny pardon

Pochybenia pri stavbe nájomných bytov nie sú ojedinelé. Poslanci Národnej rady dokonca pre množiace sa pokuty od ÚVO pre tieto pochybenia podporili takzvaný generálny pardón.

Novelou zákona o verejnom obstarávaní by sa obciam udelené pokuty za porušenie zákona odpustili. Zmenu predložil poslanec Jozef Šimko (predtým ĽSNS, teraz Sme rodina), ktorý je zároveň primátorom Rimavskej Soboty.

Novelu však vetovala prezidentka Zuzana Čaputová a návrh je opäť zaradený na septembrovú schôdzu parlamentu.

SkryťVypnúť reklamu

Nájomné byty sa financujú hlavne cez úvery zo ŠFRB. Jeho pôžičky tvoria až polovicu všetkých úverov komunálneho sektora.

Plán kontrol je už schválený, je nám ľúto

V trenčianskej župe sa zasa Nadácia stretla so situáciou, keď oznamovateľ ohlásil možné nehospodárne využitie mestských služieb. Spolu s fotodokumentáciou sa obrátil na hlavného kontrolóra s podnetom, že pracovníci príspevkovej organizácie Správa ciest TSK v pracovnom čase pracovali na súkromnom pozemku jej funkcionára.

Vlani v apríli prišla oznamovateľovi reakcia župného úradu: „Kontrolná činnosť útvaru hlavného kontrolóra je realizovaná na základe zastupiteľstvom schváleného plánu kontrolnej činnosti na príslušné obdobie.“

V stanovisku sa tiež uvádza, že pri plánovaní kontrol sa vychádza z poznatkov z predošlých kontrol a závažnosti, pričom „dôležitou súčasťou plánovania“ sú kapacity útvaru.

SkryťVypnúť reklamu

Nadácia sa na postup kontrolóra spýtala vedenia trenčianskeho VÚC. Jeho predsedom je od roku 2013 Jaroslav Baška, ktorý je zároveň poslanec Národnej rady za Smer.

Samosprávny kraj v odpovedi pre Nadáciu zopakovala, že postup kontrolóra je definovaný v odpovedi pre oznamovateľa. Zároveň spresnil, že kontrola v správe ciest nebola medzi plánovanými kontrolami minimálne do júna 2022.

215 obcí bez kontrolóra

Najvyšší kontrolný úrad pred dvomi rokmi poukázal na to, že viac ako dve tretiny slovenských miest a obcí nemajú dostatočne zabezpečenú kontrolu svojho fungovania. Dokonca 215 obcí nemalo zvoleného kontrolóra.

Veľkým problémom je aj to, že jeden kontrolór môže zastrešovať viac obcí. Niektorí si túto možnosť vyložili po svojom, „rekordér“ z Prešovského kraja mal preverovať hospodárnosť a zákonnosť v 28 obciach.

SkryťVypnúť reklamu

„Úväzky jedného kontrolóra na viacerých obciach môžu dosahovať súhrnne aj 150 či 200 percent, čo znamená, že by mal stráviť kontrolnou činnosťou 12 až 15 hodín každý pracovný deň,“ vyrátal NKÚ.

NKÚ počas 15 rokov kontrol miestnej samosprávy identifikoval viaceré, často opakované nedostatky pri činnosti hlavných kontrolórov.

Ako riešenie odporúča „komplexnú reformu samosprávy, ktorá zabezpečí efektivitu vnútornej kontroly v mestách a obciach“.

Legislatíva je zrelá na aktualizáciu napríklad preto, že kandidátovi na hlavného kontrolóra obce či mesta stačí maturita, pričom pri kraji sa požaduje minimálne bakalársky titul ekonomického, právnického alebo technického smeru.

Dozor prokurátora

V prípade podozrenia z nezákonného konania vedenia obce môže zasiahnuť aj okresná prokuratúra. Dohľad prokurátorov má však opäť niekoľko slabších miest.

SkryťVypnúť reklamu

Po prvé, kým kontrolór môže obec na problémy upozorniť vopred, teda ešte predtým, než k škode dôjde, prokurátor rieši až nezákonné následky, čiže keď už škoda vznikla.

Problémom je aj zdĺhavé rozhodovanie prokurátorov a nejednotná rozhodovacia prax. Ilustrovať sa do dá na výberových konaniach na riaditeľov škôl, pri ktorých sa Nadácia na prokurátorov opakovane obrátila.

Zákon o výkone práce vo verejnom záujme stanovuje, že ak riaditeľ školy skončí vo funkcii, „voľné miesto vedúceho zamestnanca možno obsadiť bez výberového konania len do vymenovania po úspešnom vykonaní výberového konania, a to najdlhšie na šesť mesiacov“.

Polročná lehota je podľa stanoviska ministerstva školstva stanovená ako prechodné obdobie, počas ktorého treba zrealizovať riadne výberové konanie.

SkryťVypnúť reklamu

Na Základnej umeleckej škole v Humennom bývalá primátorka tento výklad legislatívy nerešpektovala. Opakovane využívala inštitút poverenia riadením školy bez toho, aby vyhlásila výberové konanie.

Keď Nadácia na problém upozornila cez Generálnu prokuratúru, podnetom sa zaoberala humenská prokuratúra. Tam podnet odložili s odvolaním sa na nejednoznačnosť legislatívy, ktorá exaktne neupravuje, koľkokrát za sebou môže zriaďovateľ poveriť výkonom funkcie riaditeľa.

Vyššia Krajská prokuratúra v Prešove sa však s týmto záverom nestotožnila a argumentovala, že zákon limituje poverovanie len do výberového konania a spomína lehotu šiestich mesiacov.

Na „opačný právny názor“ týchto prokuratúr sa v odpovedi pre Nadáciu odvolala aj trenčianska župa. Tamojší „dočasný“ šéf úradu kraja bol poverený riadením vyše štyroch rokov.

SkryťVypnúť reklamu

Župa to vysvetlila tým, že rovnaký človek zastáva aj post vedúceho kancelárie predsedu samosprávneho kraja a do tejto pozície bol vybraný na základe výberového konania: „Úrad TSK tak šetrí platové prostriedky na jedného vedúceho zamestnanca.“

Súvisiaci článok Národná diaľničná namiesto novej súťaže dáva biznis rovno SkyTollu Čítajte 

Chýba bodka vo vyšetrovaní

Problém často neriešia ani podnety a oznámenia na políciu. Najvyšší kontrolný úrad vo svojej vlaňajšej správe o zadlženosti samospráv vypichol prípad obce Dolná Lehota blízko Brezna.

Išlo o to, že vyše 800-tisíc eur z podielových daní, ktoré štát poslal obci na jej chod, sa štyri roky pripisovali na účet súkromnej firmy.

Pri ďalšom pátraní Nadácia zistila, že miestny kontrolór aj poslanci miestneho zastupiteľstva Dolnej Lehoty v posledných rokoch v tejto súvislosti podali viacero trestných oznámení.

SkryťVypnúť reklamu

Petra Kováčiková z krajskej polície v Banskej Bystrici uviedla, že podnety „poukazovali na podozrenie zo zneužitia právomoci verejného činiteľa, porušenia povinností pri správe cudzieho a iných trestných činov, ktorých sa mal dopustiť páchateľ konajúci za obec“.

Všetky oznámenia však okresná polícia ukončila odmietnutím, respektíve zastavením trestného stíhania. A napriek sťažnostiam oznamovateľov sa rozhodnutí polície takmer vždy zastala aj okresná prokuratúra.

V jednom prípade sa však vlani na políciu obrátila práve prokuratúra, no aj toto podanie polícia odmietla.

V inom prípade, ktorý nedávno riešila Nadácia a súvisel s neštandardne ústretovým postupom obce k stavbe na pozemkoch, kde sa stavať vôbec nemalo, zasa nitrianska okresná prokuratúra pochybenia aj potvrdila. No koncovka znova išla do stratena.

SkryťVypnúť reklamu

Prípad sa týka povolení od obce Nitrianske Hrnčiarovce pre vilu, ktorá je prepojená na vplyvného a v súčasnosti stíhaného podnikateľa Norberta Bödöra.

Prokuratúra skonštatovala, že obec pri rozhodnutí o stavbe postupovala tak, že vznikli „skutočnosti, ktoré odôvodňovali prijatie prokurátorského opatrenia“. Opatrenie prijíma prokurátor, ak zistí nezákonný postup samosprávy.

Výsledok? Prokuratúra nakoniec reagovala upozornením, ktoré mala obec vybaviť do 30 dní s tým, že prijme zmeny, aby sa chyby neopakovali, pričom upozornenie mala prerokovať s príslušnými zamestnancami.

Prokurátorka zároveň odstúpila trestnému úseku „poznatok“, či niekto z obce nespáchal trestný čin. Nadácia sa opakovane pokúšala okresnej prokuratúry pýtať, ako s „poznatkom“ naložili. Bez odpovede.

SkryťVypnúť reklamu

Nadácia pripravuje od októbra sériu rozhovorov v krajských mestách s kandidátmi na primátorov. Chce na nich získať odpoveď aj na otázku, ako zlepšiť kontrolu obcí. Po voľbách do samospráv bude tiež hľadať možnosti, ako legislatívne kontrolu municipalít čo najviac zefektívniť.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Index

KURZY

Koľko dostanem za 1 euro (9. 12. 2022)
USD 1.052
AUD 1.559
CZK 24.324
JPY 143.750
CAD 1.431
GBP 0.863
HUF 417.660
PLN 4.685
CHF 0.989
SEK 10.906

Zobraziť kompletný kurzový lístok

Inzercia - Tlačové správy

 1. Rodinná dovolenka: dvadsaťpäť hotelov v obľúbených letoviskách
 2. Nový spoločník v živote? Podporíte ním deti, ktoré to potrebujú
 3. Vďaka kvalitným privátnym značkám na nákupoch zaručene ušetríte
 4. Kapor a rezne vo sviatočnom menu? Poradíme, čo s použitým olejom
 5. Aby na Vianoce nič nechýbalo
 6. Fénix - Kultúrna pamiatka roka 2023: Keď história opäť ožíva
 7. Nový vlakový cestovný poriadok z vášho regiónu v denníku SME
 8. Kríza ako odrazový mostík slovenských startupov
 1. Spoločnosť Freshfields otvára nové Business Services Centre
 2. Rodinná dovolenka: dvadsaťpäť hotelov v obľúbených letoviskách
 3. Objavte miesto, kde v objatí troch riek vzniká výnimočné víno
 4. Auto na prenájom môže byť výhodné aj pre živnostníkov
 5. BILLA spolu so zákazníkmi pomôže aj pred Vianocami jednorodičom
 6. Plánujete budúci rok kúpu kosačky ?
 7. Vďaka kvalitným privátnym značkám na nákupoch zaručene ušetríte
 8. Kapor a rezne vo sviatočnom menu? Poradíme, čo s použitým olejom
 1. Polovicu dovolenky zaplatíme od pondelka za Vás 15 731
 2. TRNKA: Esetov veľa nevznikne a ani ten jeden nemá Slovensko istý 5 928
 3. Nový vlakový cestovný poriadok z vášho regiónu v denníku SME 5 627
 4. Vyberte si knihy s príbehom. Čo sa oplatí čítať na Vianoce? 5 008
 5. Strážia ho divé opice. Gibraltár vás prenesie do Británie 4 864
 6. Deti cestujú do exotiky zadarmo 4 286
 7. Predaj osobných automobilov Všeobecná zdravotná poisťovňa, a.s. 3 290
 8. Štvrtý diel komiksu Posledný Follower v denníku SME 3 284

Blogy SME

 1. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
 2. Milan Dubec: Kedy klesnú ceny nehnuteľnotí v Žiline?
 3. Jozef Drahovský: Budú od januára jazdiť kamióny po diaľniciach bez platenia mýta?
 4. Jozef Drahovský: Zákaz nedeľného predaja, cirkev, ego a zdravý rozum
 5. Adam Austera: Ako sa aktuálne darí najvýznamnejším dodávateľom vakcín proti Covid-19?
 6. INESS: Lieky bude treba platiť inak
 7. Martin Sústrik: Lesk a bieda vedy: Jedlo zo vzduchu
 8. Janka Bittó Cigániková: Takto by sme nemocnice (nie len) z plánu obnovy riešili my
 1. Věra Tepličková: Ako som cestovala vlakom 15 402
 2. Věra Tepličková: K zubárovi lacnejšie, len keď si dáte vyšetriť pipíka 12 553
 3. Grácz Ján: Po 62 odberoch končím s dobrovoľným darovaním krvi. Všeobecná zdravotná odmieta otcovi preplatiť liečbu. 10 210
 4. Post Bellum SK: Poprava sa konala 3. decembra 1952 v ranných hodinách 3 004
 5. Ján Valchár: Defekácia Putina a ruské nádielky Svätého Nikolaja 2 795
 6. Viktor Pamula: Spolky v Spišskej Novej Vsi I. 2 287
 7. Ľudmila Križanovská: Ako Roman Mikulec urazil Romanu Tabák 1 731
 8. Ján Valchár: Prvý decembrový blog alebo láska je láska 1 645
 1. Monika Nagyova: Trapas na Bibliotéke
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 52. - Arktída - Expedícia na lodi Zaria do Sannikovovej zeme (1900 - 1902)
 3. Jiří Ščobák: Put*n neumí číst historii: Vybudoval ukrajinský národ, nakopl civilizovaný svět
 4. Jiří Ščobák: Je 6 000 mrtvých v Kataru moc?
 5. Monika Nagyova: Staré dievky z Luníka IX
 6. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 51. - Antarktída - Prvá Byrdova antarktická expedícia (1928 - 1930) - 3/3, Prelet nad južným pólom
 8. Jiří Ščobák: Nechci se otužovat, ale v praxi to trochu dělám
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Na mestskom zastupiteľstve 15. decembra budú poslanci schvaľovať aj zvýšenie úhrad v materských školách, školských jedálňach i školských zariadeniach.

Môže za to Matovičov bonus a kríza.


18 h
Opatrenia proti šíreniu koronavírusu sa vo viacerých okresoch od pondelka sprísnia, reštaurácie budú prázdne.

Nižšia DPH mnohých nezachráni a tri mesiace sú aj tak málo.


22 h
Ilustračné foto.

Odbory vidia cestu k zvýšeniu životnej úrovne zamestnancov, zamestnávatelia populizmus.


TASR 22 h
Motoristi by mohli čoskoro tankovať opäť lacnejšie ako v posledných týždňoch.

Palivo má aj menej biozložiek.


24 h

Blogy SME

 1. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
 2. Milan Dubec: Kedy klesnú ceny nehnuteľnotí v Žiline?
 3. Jozef Drahovský: Budú od januára jazdiť kamióny po diaľniciach bez platenia mýta?
 4. Jozef Drahovský: Zákaz nedeľného predaja, cirkev, ego a zdravý rozum
 5. Adam Austera: Ako sa aktuálne darí najvýznamnejším dodávateľom vakcín proti Covid-19?
 6. INESS: Lieky bude treba platiť inak
 7. Martin Sústrik: Lesk a bieda vedy: Jedlo zo vzduchu
 8. Janka Bittó Cigániková: Takto by sme nemocnice (nie len) z plánu obnovy riešili my
 1. Věra Tepličková: Ako som cestovala vlakom 15 402
 2. Věra Tepličková: K zubárovi lacnejšie, len keď si dáte vyšetriť pipíka 12 553
 3. Grácz Ján: Po 62 odberoch končím s dobrovoľným darovaním krvi. Všeobecná zdravotná odmieta otcovi preplatiť liečbu. 10 210
 4. Post Bellum SK: Poprava sa konala 3. decembra 1952 v ranných hodinách 3 004
 5. Ján Valchár: Defekácia Putina a ruské nádielky Svätého Nikolaja 2 795
 6. Viktor Pamula: Spolky v Spišskej Novej Vsi I. 2 287
 7. Ľudmila Križanovská: Ako Roman Mikulec urazil Romanu Tabák 1 731
 8. Ján Valchár: Prvý decembrový blog alebo láska je láska 1 645
 1. Monika Nagyova: Trapas na Bibliotéke
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 52. - Arktída - Expedícia na lodi Zaria do Sannikovovej zeme (1900 - 1902)
 3. Jiří Ščobák: Put*n neumí číst historii: Vybudoval ukrajinský národ, nakopl civilizovaný svět
 4. Jiří Ščobák: Je 6 000 mrtvých v Kataru moc?
 5. Monika Nagyova: Staré dievky z Luníka IX
 6. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 51. - Antarktída - Prvá Byrdova antarktická expedícia (1928 - 1930) - 3/3, Prelet nad južným pólom
 8. Jiří Ščobák: Nechci se otužovat, ale v praxi to trochu dělám
SkryťZatvoriť reklamu