To, čo sa deje na burze, je podľa ministra hospodárstva Karla Hirmana odtrhnuté od reality. „Žiadny spotrebiteľ na území Európskej únie, od domácností až po bohaté firmy, si také niečo nemôže dovoliť,“ hovorí.
Karel Hirman v titulkovom rozhovore októbrového INDEXU vysvetľuje, ako sa vláda pripravuje na núdzový stav v energetike a kde sú slabé miesta opatrení, ktoré navrhuje Európska komisia (a medzičasom schválila Rada ministrov energetiky členských krajín EÚ).
Hirman tiež v rozhovore naznačil, akým spôsobom bude uvažovať o podpore firiem v energetickej kríze: „Nedáva zmysel podporovať z peňazí daňovníkov firmu, ktorej sa pre vysoké ceny energií síce znížil zisk, avšak nemá existenčné problémy. Také niečo nepovažujem za slušné ani voči obyvateľom, ani voči ostatným firmám.“
Firmu Oil JPM z Holíča na Záhorí poznajú zrejme len vodiči, ktorí tankujú na jednej z jej štyroch čerpacích staníc. Stojí za ňou rodina Kadlecovcov, ktorej podnikateľské portfólio je však oveľa širšie.
Za ostatných desať rokoch sa Kadlecovci pustili do výstavby nájomných bytov, prevádzky reštaurácie a biofarmy, postavili pálenicu i vinárstvo.
Vlajkovou loďou ich biznisu je však remeselný pivovar Wywar. Vo svojom segmente dominuje kvalitou i šírkou portfólia. V novom INDEXE sa dočítate, že kým sieť čerpacích staníc stagnuje, pivovaru sa darí, vďaka čomu mohol vo veľkom investovať do novej technológie.
V októbrovej časti seriálu Oligarchovia opisujeme príbeh Michala Lazara. Kto si pamätá časy vlády Vladimíra Mečiara, eviduje ho ako vtedajšieho generálneho riaditeľa Železníc SR.
S odstupom času Lazar v rozhovore pre INDEX tvrdí, že na túto pozíciu sa dostal „omylom“ a len preto, že si naňho spomenul Ján Jasovský, vtedajší minister dopravy a šéf Slovenskej pošty, ktorej dodávateľom bola Lazarova ítečková firma Columbex.
Svoje biznisové impérium vybudoval Michal Lazar aj vďaka štátu, hoci sám vyhlasuje, že od neho nie je závislý. Minulosť spolumajiteľa Tatravagónky a developera, stojaceho za prestavbou Istropolisu, však skrýva aj početné kauzy a podozrivé štátne zákazky.

Firma MTS z oravskej obce Bystrá s piatimi stovkami zamestnancov je jedným z najväčších dodávateľov automatických a robotických liniek pre priemysel na Slovensku.
MTS má zákazníkov aj v Nemecku, Rakúsku, Poľsku, vo Francúzsku, v Španielsku či v Turecku, výrobné technológie dodala tiež do Afriky či do Ázie. Každým rokom rastie, vlani dosiahla rekordné tržby na úrovni 57 miliónov eur.
Firmou MTS, za ktorou stojí technológ Juraj Habovštiak, uzatvárame nominácie na tohtoročné ocenenie FéliX Business Award v hlavnej kategórii Excelentný biznis príbeh.
V novom INDEXE sa venujeme aj málo medializovanej stránke vojny na Ukrajine. Hoci médiá a sociálne siete prinášajú najmä výjavy z fyzických bojísk najväčšieho novodobého konfliktu v Európe, vojna prebieha aj v kyberpriestore. A prelieva sa aj do ďalších krajín.
Podľa analýzy spoločnosti Microsoft útočia hackeri podporovaní režimom Vladimira Putina na vládne inštitúcie, neziskovky, firmy i charitatívne organizácie v 42 krajinách, podporujúcich legitímnu vládu v Kyjeve.
Ako je na tom Slovensko? Nemôže sa stať cieľom ruských hackerov, ak sa tak už nestalo, keďže figuruje na Putinovom zozname nepriateľských krajín? Spýtali sme sa na to expertov na kyberbezpečnosť zo slovenských ítečkových firiem.
Podobne ako utečenecká kríza v roku 2015 či covidová pandémia, aj vojna na Ukrajine podnietila záujem ľudí o podzemné kryty, hovorí v októbrovom INDEXE ich staviteľ Michal Terendy.
Oceľový kryt vydrží nukleárny výbuch aj útok biologickými či chemickými zbraňami, pričom žiť v ňom môže majiteľ aj dva-tri roky.
S Michalom Terendym sme sa zhovárali o tom, ako sú kryty skonštruované, ako sú zabezpečené dodávky energií a ochrana pred útočníkmi, ale aj o tom, ako ich majitelia reálne využívajú.

Z iných tém:
- Produkty firmy Ximea používajú v Googli i vo vesmírnej agentúre NASA. Vyrástli sme bez grantov a eurofondov, podotýka jej šéf Michail Klimovič.
- V Demänovej mal vyrásť obrovský zábavný park, projekt skončil ako väčšina vzdušných zámkov.
- Triedenie a recyklácia komunálneho odpadu šetria obyvateľom Veľkých Turoviec peniaze, v Kežmarku stavili na geotermálnu energiu.
- Kto kraľuje slovenským potravinám? INDEX prináša rebríček najväčších obchodných reťazcov.
Ak sa vám INDEX páči, budeme radi, ak podporíte serióznu žurnalistiku rozšírením radov našich predplatiteľov a nové číslo dostanete každý mesiac do schránky.
Vopred ďakujeme za priazeň.