BERLÍN. Z plynovodov Nord Stream v Baltskom mori už neuniká plyn. Najskôr v sobotu v noci noci hovorca prevádzkovateľa Ulrich Lissek oznámil, že sa vyrovnal tlak medzi plynom v plynovode a vodou v plynovode Nord Stream 2.
"Tlak vody viac-menej uzavrel plynovod, tak sa plyn vnútri nemôže dostať von," vysvetlil Lissek. Dodal, že "podľa všetkého sa v plynovode stále nachádza plyn". Na otázku AFP, o koľko plynu približne ide, Lissek uviedol, že to je "otázka za milión".
Dánsko potom v nedeľu informovalo , že plyn prestal unikať aj z plynovodu Nord Stream 1, aj v ňom sa tlak stabilizoval.
"Spoločnosť Nord Stream AG informovala Dánsku energetickú agentúru, že tlak v oboch potrubiach Nord Stream 1 sa podľa všetkého stabilizoval. To indikuje, že vytekanie plynu z posledných dvoch poškodených miest sa už tiež skončilo," uviedla agentúra.
Podmorskými plynovodmi Nord Stream 1 a Nord Stream 2 mal prúdiť zemný plyn z Ruska do Nemecka: pred incidentom však neboli v prevádzke – Nord Stream 1 Rusko odstavilo na konci augusta a druhý nebol pre vojnu na Ukrajine ani spustený do prevádzky.
V priebehu týždňa zaznamenali na plynovodoch úniky na štyroch miestach potrubí, ktoré sú položené na dne Baltského mora v hĺbke asi 80 metrov. Úniky spôsobili veľký výbuch. Plynovody síce nefungovali, ale bol v nich natlakovaný plyn.
Incidenty začali vyšetrovať úrady vo Švédsku, v Dánsku i Nemecku. V stredu sa k nim pridalo aj Rusko. Viacero krajín v súvislosti s únikmi plynu hovorí o sabotáži.
Plynovody Nord Stream sa v posledných mesiacoch stali stredobodom geopolitického napätia, keď Rusko prerušilo dodávky do Európy.
Vojna na Ukrajine

- Najnovšie správy o vojne na Ukrajine
- Minúta po minúte: Ukrajina vs. Rusko online
- Volodymyr Zelenskyj: Profil a životopis
- Mýty a klamstvá o vojne na Ukrajine
- Tri roky vojny v grafoch, mapách a na satelitných záberoch
- Ako vyzeral tretí rok vojny proti Ukrajine