BRUSEL. Spoločná nabíjačka pre elektronické mobilné zariadenia sa v EÚ stane skutočnosťou v roku 2024.
Rozhodli o tom v utorok v Štrasburgu poslanci Európskeho parlamentu, informuje spravodajca TASR.
Výsledok utorňajšieho hlasovania (602 za, 13 proti a osem sa zdržalo) znamená, že do konca roku 2024 budú mať všetky nové mobilné telefóny, tablety a fotoaparáty predávané v EÚ nabíjací port USB typu C. Od jari 2026 sa táto povinnosť rozšíri aj na notebooky.
Nová smernica je súčasťou úsilia EÚ obmedziť elektronický odpad. Podľa nej už spotrebitelia nebudú pri nákupe nového zariadenia potrebovať inú nabíjačku a postačí im jediná pre malé a stredné prenosné elektronické zariadenia.
Zariadenia s podporou rýchleho nabíjanie budú mať rovnakú rýchlosť, čo používateľom umožní nabíjať zariadenia rovnakou rýchlosťou akoukoľvek kompatibilnou nabíjačkou.
Poslanci vyzvali Európsku komisiu, aby do konca roku 2024 harmonizovala požiadavky na interoperabilitu. Má to má viesť k odstráneniu technologického "lock-in" efektu, keď sa spotrebiteľ stáva závislým na jedinom výrobcovi.
Parlament presadil, že špeciálne štítky budú informovať spotrebiteľov o charakteristikách nabíjania nových zariadení, čo uľahčí informácie o kompatibilite a kupujúci sa budú môcť informovane rozhodnúť pre nákup novej nabíjačky.
Podľa správy Európskeho parlamentu to povedie k častejšiemu opätovnému používaniu nabíjačiek a pomôže spotrebiteľom ušetriť až 250 miliónov eur ročne za inak nepotrebný nákup nových. Nabíjačky tvoria v EÚ približne 11.000 ton elektronického odpadu ročne.
Z rozhodnutí vedenia EÚ
- Rada Európskej únie s konečnou platnosťou prijala smernicu, ktorou sa podporí primeranosť zákonných minimálnych miezd, čo prispeje k dosiahnutiu dôstojných pracovných a životných podmienok zamestnancov v Európe. Rada o tom informuje prostredníctvom svojej oficiálnej webstránky. Smernica nadobudne účinnosť dvadsiatym dňom po jej uverejnení v úradnom vestníku. Členské štáty majú dva roky na jej transpozíciu do vnútroštátneho práva.
- Rada EÚ sa dohodla na svojom postoji k návrhu plánu REPowerEU. Jeho cieľom je zbaviť sa závislosti únie od fosílnych palív dovážaných z Ruska, posilniť strategickú sebestačnosť bloku diverzifikáciou dodávok energie aj nezávislosť a bezpečnosť dodávok energie. Z praktického hľadiska sa návrh usiluje o doplnenie novej kapitoly týkajúcej sa plánu REPowerEU do národných plánov členských štátov EÚ na podporu oživenia a odolnosti v rámci nástroja NextGenerationEU s cieľom financovať kľúčové investície a reformy, ktoré pomôžu dosiahnuť ciele plánu.
EÚ pridala v utorok Bahamy a ostrovy Turks a Caicos na svoju čiernu listinu daňových rajov. Zároveň zaradila Anguillu naspäť medzi „nespolupracujúce jurisdikcie“, iba rok po jej odstránení z tohto zoznamu. Rada EÚ uviedla, že tento krok spravila pre „obavy, že tieto tri jurisdikcie, z ktorých všetky majú nulovú alebo len nominálnu sadzbu dane z príjmov právnických osôb, priťahujú zisky bez skutočnej ekonomickej aktivity“.