Ministerstvo financií v pondelok zverejnilo návrh štátneho rozpočtu na budúci rok. Stalo sa tak päť dní pred 15. októbrom, dokedy takzvaný zákon roka treba doručiť do parlamentu. (Vláda schválila návrh rozpočtu v piatok.)
Zverejňovanie detailov v poslednej chvíli nie je žiadnou novinkou. Podobne schvaľovanie prebiehalo aj minulý rok. Vtedy šlo o prvý rozpočet z dielne ministra financií Igora Matoviča (OĽaNO).
Kým pred rokom 200-stranový dokument dostal pomenovanie Zodpovedný rozpočet, ten aktuálny sa volá "Rozpočet pomoci ľuďom".
Dôvodom je podľa rezortu financií najmä bezprecedentne veľká suma, ktorou chce štát sanovať dosahy energetickej krízy na ľudí, firemný sektor a verejnú správu.
Aké sú hlavné priority rozpočtu a do akej miery počíta s finančnými kompenzáciami energetickej krízy? Zvýši sa tento rok štátny dlh a čo sa stane, ak poslanci rozpočet do konca roka neschvália?
INDEX odpovedá na najdôležitejšie otázky súvisiace s Rozpočtom verejnej správy na roky 2023 až 2025.
V článku odpovedáme na otázky:
- Aké majú byť príjmy a výdavky štátneho rozpočtu na rok 2023?
- Z akých ekonomických ukazovateľov rozpočet vychádza?
- Aký má byť deficit štátneho rozpočtu a o koľko sa zvyšuje oproti minulému roku?
- Aký vplyv má aktuálny rozpočet na dlhodobú udržateľnosť verejných financií?
- Ráta rozpočet aj s peniazmi navyše na riešenie energetickej krízy?
- Sú v rozpočte financie na zvyšovanie platov učiteľov či zdravotníkov?
- Ráta rozpočet aj s investíciami a v akej miere?
- Aká je šanca, že parlament rozpočet do konca roka neschváli?
- Čo je rozpočtové provizórium?
1. Aké majú byť príjmy a výdavky štátneho rozpočtu na rok 2023?
Celkové príjmy do štátneho rozpočtu majú dosiahnuť 50 miliárd eur, čo je viac ako dvojnásobné zvýšenie oproti rozpočtu 2022. Hlavným zdrojom štátu sú dane (23,9 miliardy eur), ďalšou veľkou zložkou sú príspevky na sociálne zabezpečenie (17,9 miliardy eur). Zvyšok tvoria nedaňové príjmy, granty a transfery, najmä z eurofondov a plánu obnovy.