Ministerstvo financií zverejnilo návrh štátneho rozpočtu, ktorý ostro kritizujú aj odborníci na zdravotníctvo. Analytik a expert na zdravotníctvo Martin SMATANA na svojom profile na facebooku napísal, že taký strašný návrh ešte nevidel.
V rozhovore pre INDEX tvrdí, že ak rozpočet v pôvodnom návrhu prejde a ministerstvo financií nerozpustí rezervy alebo bude provizórium, ľudia môžu čakať predlžovanie čakacích lehôt na operácie, ďalšie štrajky zdravotníkov i nárast odvrátiteľných úmrtí. Otvorene hovorí, že rozpočet môže dostať Slovensko pri poskytovanej zdravotnej starostlivosti na úroveň Rumunska.
Čo sa v rozhovore dočítate?
- Prečo je to najhorší štátny rozpočet, aký kedy videl?
- Prečo sa dá očakávať, že ambulantní lekári budú utekať do nemocníc?
- Z čoho pramení vzájomná nedôvera medzi ministerstvami financií a zdravotníctva?
- Kde zmizlo 340 miliónov eur?
- Kde sa osekali desiatky miliónov?
Prečo je navrhovaný rozpočet pre zdravotníctvo taký problém? Každý rok predsa obe strany vyjednávajú a v konečnom dôsledku sa vždy zdravotníctvo dofinancuje nad úrovne schváleného rozpočtu. Tak to bolo aj vlani.
S odchýlkou od rozpočtu sa každý rok počíta, ale po iné roky bola v istých medziach. Na budúci rok očakávame markantnejšiu infláciu, rast miezd, prišiel nový zákon o liekoch, budú vyššie náklady na energie a mnoho položiek je neistých.

Dá sa preto očakávať, že výdavky budú oveľa vyššie ako tie, s ktorými tento rok počíta navrhovaný rozpočet. To znamená, že aj odchýlka medzi navrhovaným rozpočtom a skutočnosťou bude pravdepodobne oveľa vyššia ako v štandardných rokoch.
Druhým problém je, že aj keď v iných rokoch došlo k odchýlke, vedeli sme, že máme v rozpočte priestor na dofinancovanie a taktiež zdravotné poisťovne na tom neboli po finančnej stránke tak zle. Inými slovami, mohli pokojne schytať rok, v ktorom by boli v strate. Budúci rok bude preto oveľa náročnejší, a to je aj dôvod, prečo sa tento rok vníma rozpočet oveľa citlivejšie ako po minulé roky.
V akom stave sú poisťovne dnes?