Testy DNA by sa mohli stať štandardnou súčasťou zdravotníctva. Spolieha sa na to slovenská biotechnologická firma DNA Era, za ktorou stoja manželia Michaela a Jakub Šiškovci.
Inovatívny startup vyvíja genetické testy, ktoré analyzujú 650-tisíc miest v DNA a umožňujú odhaliť predispozíciu na určité ochorenia. Testy sa dajú využiť aj na zníženie telesnej hmotnosti, optimalizáciu užívania liekov či plánovanie rodičovstva.

„Som presvedčená, že testy, ako tie naše, sa stanú bežnou súčasťou skríningu, keď sa narodí novorodenec. Bude to prvý test, ktorý sa mu spraví,“ vysvetľuje v rozhovore pre INDEX Michaela ŠIŠKOVÁ.
V sérii rozhovorov Moderná krajina - návod, ako zlepšiť Slovensko prinášame názory slovenských podnikateľov, ekonómov a osobností. Projekt pripravujeme v spolupráci so spoločnosťou FinStat.
Čo sa v rozhovore dočítate?
- Ako funguje princíp DNA testu
- Čo sa dá z neho vyčítať
- Ako je možné vypátrať, na aké choroby máme genetické predispozície
- Aká je pridaná hodnota softvéru, ktorý vydoluje zo surových dát výsledky
- Či sme otrokmi našich génov
Ako dobre poznáme ľudskú DNA?
Takzvané sekvenovanie DNA, čiže určenie primárnej štruktúry - poradia nukleotidov v reťazci DNA, sa začalo v roku 1990 a trvalo takmer trinásť rokov. Podarilo sa sekvenovať 99 percent ľudského genómu.
Posledné percento sa podarilo dokončiť s oneskorením až tento rok. Vedci totiž narazili na technické limity, ktoré im komplikovali prečítanie dlhších častí našej DNA. Nepoznáme ešte funkcie celého genómu, ale na tom vedci už pracujú.
Budeme môcť v budúcnosti zlepšovať svoj genóm umelými zásahmi?
V Číne sa už podarilo zmeniť genóm v prospech budúceho zdravia u detí (metódou CRISPR/Cas9 pridal čínsky vedec Che Ťien-kchuej dvojici detí schopnosť odolať možnej infekcii HIV vírusom - pozn. red.).
Celkovo je však táto oblasť ešte stále neprebádaná. Vieme napríklad povedať, že konkrétny gén je spájaný s nejakým onkologickým ochorením, ale nevieme, či nie je spájaný v rámci molekulárnych dráh aj s ďalšími funkciami.
Robili ste genetické testy aj sebe? Čo ste zistili?