Nórsko sa v uplynulých mesiacoch stalo najväčším dodávateľom plynu do Európskej únie. Po začiatku ruskej vojenskej invázie na Ukrajine a v dôsledku toho, že Vladimir Putin používa plyn ako geopolitickú zbraň, minimalizovala EÚ závislosť od ruského plynu.
Nórsko zároveň čelí kritike, že na vojne bohatne. Množia sa aj návrhy, aby sa o nadzisky z predaja plynu podelilo. Nórska vláda sa k nim zatiaľ stavia vlažne.

"Ceny sužujú aj nás. Len pre predstavu, bežná domácnosť na juhu Nórska má napriek štátnej pomoci dvojnásobne vyšší účet za elektrinu ako pred rokom," hovorí v rozhovore pre INDEX štátny tajomník nórskeho ministerstva energetiky Andreas Bjelland ERIKSEN.
V rozhovore sa dočítate:
- Ako sa Nórsku podarilo zvýšiť produkciu plynu?
- Dokáže byť Nórsko jediným dodávateľom Európskej únie?
- Je cenový strop na plyn dobrý nápad?
- Rozdelí sa Nórsko s obrovskými ziskami, ktoré inkasuje z predaja plynu?
- Aký biznis model môže nahradiť predaj plynu do Únie po tom, ako sa stane uhlíkovo neutrálnou?
Produkciu plynu ste tento rok zvýšili o osem percent. Hlavným dôvodom bola snaha pokryť zvýšený dopyt z Európskej únie. Ako sa to podarilo?
Je pravda, že produkciu sme zvýšili o osem percent, čo sa rovná sto terawatthodinám energie. Podarilo sa nám to najmä vďaka dvom faktorom. Opätovne sme spojazdnili LNG terminál na ostrove Malkoya na severe Nórska, ktorý minulý rok zachvátil požiar. To nám zabezpečilo zvýšenie produkcie o štyri percentá.
Zvyšné štyri percentá sa podarilo dosiahnuť najmä spoluprácou so spoločnosťami, ktoré ťažia plyn na nórskom kontinentálnom šelfe. Výsledkom sú zmeny v legislatíve, ktoré nám dovoľujú maximalizovať množstvo vyťaženého plynu.
Preživší z Breivikovho vyčíňania
Budovu nórskeho ministerstva energetiky v Osle ešte aj jedenásť rokov po teroristickom vyčíňaní atentátnika Andersa Behringa Breivika obklopujú žeriavy a ťažká technika. Rekonštrukčné práce prebiehajú nepretržite odvtedy, čo Breivik vo vládnej štvrti odpálil domácky vyrobenú bombu, zabil osem ľudí a desiatky ťažko zranil. Potom sa presunul na 40 kilometrov vzdialený ostrov Utöya, kde zastrelil ďalších 69 mladých ľudí z mládežníckeho krídla Strany práce. Andreas Bjelland Eriksen je jedným z troch predstaviteľov súčasnej nórskej vlády, ktorí útok prežili.
K cenovému stropu sme skeptickí
Ako tieto zmeny vyzerajú v praxi?