BRATISLAVA 19. júla (SITA) - O zrušení slovenskej koruny a prechode na spoločnú európsku menu - euro od roku 2009 už počulo 89 % respondentov. Desatina opýtaných takúto informáciu ešte nezaregistrovala a jedno percento si nevedelo spomenúť, či o tom už počuli. Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky agentúry Focus na vzorke 1 055 respondentov. Približne tretina všetkých odpovedajúcich sa domnieva, že zavedenie spoločnej meny bude mať pre nich a ich rodiny pozitívne dôsledky. Naopak až takmer polovica - 48 % opýtaných očakáva, že zavedenie eura bude mať pre nich negatívne dôsledky. Takmer pätina sa nevedela k otázke vyjadriť.
Občania vnímajú podľa prieskumu rozhodnutie zaviesť na Slovensku euro nejednoznačne. Celkovo 46 % opýtaných hodnotí toto rozhodnutie pozitívne. Negatívne hodnotí rozhodnutie prijať na Slovensku euro 42 % opýtaných. Zostávajúca viac ako desatina odpovedajúcich sa k otázke nevedela vyjadriť. Respondenti, ktorí hodnotia rozhodnutie zaviesť v SR spoločnú európsku menu, sú podľa prieskumu odpovedajúci s vyšším vzdelaním, do 34 rokov, duševne pracujúci a študenti. "Z hľadiska straníckej orientácie takýchto respondentov častejšie nájdeme medzi potenciálnymi voličmi SDKÚ, ANO a Slobodného fóra, ako aj medzi nerozhodnutými voličmi," konštatuje agentúra Focus. Naopak tí, ktorí hodnotia zavedenie eura v SR negatívne, sú podľa prieskumu nadpriemerne zastúpení medzi staršími odpovedajúci, so základným vzdelaním a dôchodcami. Z hľadiska straníckej orientácie ide o potenciálnych voličov KSS, ĽS-HZDS, ako aj o nevoličov.
Ani pokiaľ ide o ekonomiku Slovenska, nie sú občania podľa prieskumu väčšinovo optimistickí. O pozitívnych dôsledkoch zavedenia eura v SR je presvedčených 43 % respondentov, naopak 38 % opýtaných očakáva, že euromena bude mať pre ekonomiku SR negatívne dôsledky.