Firma MTS so sídlom v oravskej obci Krivá a s piatimi stovkami zamestnancov patrí k najväčším dodávateľom automatických a robotických liniek pre priemysel. Okrem Slovenska jej výrobky používajú aj veľké fabriky v zahraničí.
Juraj Habovštiak, zakladateľ a väčšinový majiteľ spoločnosti MTS, ktorá sa stala víťazom druhého ročníka FéliX Business Award v hlavnej kategórii Excelentný biznis príbeh, pri vysvetľovaní svojho úspechu zdôrazňuje starostlivosť o zamestnancov.
"Vravieva sa, že zákazník by mal byť na prvom mieste. S tým nie celkom súhlasím, pretože na prvom mieste by mal byť zamestnanec. Keď sú zamestnanci kompetentní, tak zákazníci budú spokojní," vysvetľuje Juraj Habovštiak v titulkovom rozhovore novembrového INDEXU.
Hovorí v ňom aj o tom, ako pre firmu vyberal svojho nástupcu Petra Laurinčíka, ktorý ju vedie od roku 2019, či o tom, že hoci MTS zarába milióny, sám milionárom nie je, pretože zisky investuje do jej rozvoja.
Oszkára Világiho poznáme predovšetkým ako šéfa Slovnaftu, na jeho čele je vyše pätnásť rokov. No okrem toho, že riadi strategickú slovenskú rafinériu, je jedným z najbohatších obyvateľov Slovenska a predovšetkým vplyvným podnikateľom.
Slovíčko "vplyvný" by sme mali dvakrát podčiarknuť. Hoci najlepšie roky má v tomto smere za sebou, v prehľade podnikateľov, ktorí mali blízko k politike a politikom, by bol veľmi vysoko.
Príbeh Oszkára Világiho prinášame v ďalšej časti seriálu Oligarchovia. Okrem nespochybniteľnej schopnosti byť v správnom čase na správnom mieste je jeho súčasťou aj priateľský vzťah s maďarským premiérom Viktorom Orbánom a tridsať zmienok v spise Gorila.

Slovák Maroš Servátka má na konte bohatú kariéru v zahraničnej akademickej sfére. V súčasnosti pôsobí ako vysokoškolský profesor experimentálnej ekonómie na Macquarie Business School v austrálskom Sydney, no spolupracuje aj s Ekonomickou univerzitou v Bratislave.
Slovenské vysoké školy podľa neho za špičkovými zahraničnými univerzitami značne zaostávajú. Recept na rýchlu nápravu nemá, no zdôrazňuje, že základom je tlak na kvalitu.
"Študenti hlasujú nohami a utekajú do Česka či ďalej do zahraničia. Ak nebudeme od škôl vyžadovať kvalitu, úniku mozgov nezabránime," hovorí Maroš Servátka v rozhovore pre INDEX.
Možno ho máte v škatuli na povale alebo v pivnici, lebo ste jeho kúzlu kedysi podľahli vy sami alebo vaši rodičia. Reč je o kultovom fotoaparáte Flexaret. Vyrábať sa začal v roku 1939 a počas nasledujúcich tridsiatich rokov sa ho predalo vyše šesťstotisíc kusov.
Príbeh Flexaretu, ktorý rozfotografoval celú krajinu, prinášame v ďalšej časti seriálu Made in Czechoslovakia. Na jeho počiatku bolo zásadné a z pohľadu vtedajšieho Československa zákerné politické rozhodnutie, pričom politika do jeho rozmachu hovorila aj neskôr.

Začiatkom septembra Slovenská agentúra životného prostredia zverejnila podmienky prvých dvoch výziev na obnovu rodinných domov z plánu obnovy. Otvorené ostanú až do konca februára 2023.
Máte šancu získať dotáciu na zatepľovanie a výmenu zdroja vykurovania aj o niekoľko mesiacov? Môžete o ňu požiadať aj na svoju rekreačnú chatu? Aký je rozdiel medzi energetickým hodnotením a energetickým certifikátom, ktoré sú súčasťou žiadosti?
INDEX k téme dotácií na obnovu budov pozbieral otázky čitateľov týkajúce sa ich špecifických situácií a problémov. Odpovedá na ne generálny riaditeľ štátnej agentúry Michal Maco.
Hypotekárny boom sa po šialených jarných mesiacoch pominul. Od leta došlo k výraznému ochladeniu pri poskytovaní hypoték, čo sa prejavilo aj pri predaji nehnuteľností. Dôvodom sú vyššie úrokové sadzby a vysoké ceny bytov a domov.
O situácii na realitnom trhu a hypotékach sa INDEX zhováral so špecialistom na osobné financie Brunom Gábelom.
Dozviete sa, čo radí klientom, ktorí premeškali lacné refinancovanie v jarných mesiacoch, ale aj to, či možno očakávať, že v Bratislave klesnú ceny nehnuteľností, a teda sa oplatí s kúpu počkať.
Z ďalších tém v novembrovom INDEXE vyberáme:
- Naboso do sveta: Barefoot topánky slovenskej značky Be Lenka vyvíjajú v Žiline a predávajú ich v 60 krajinách po celom svete.
- Narobili dlhy, zastavili fabriku: Firma Helske s továrňou v Levoči mieri do konkurzu.
- Z pýchy Nemecka je podvod storočia: Netflixový dokument opisuje zákulisie firmy Wirecard
- Motokára do mesta: Prvá jazda slovenským autíčkom Patak Rodster
Ak sa vám INDEX páči, budeme radi, ak podporíte serióznu žurnalistiku rozšírením radov našich predplatiteľov a nové číslo dostanete každý mesiac do schránky.
Vopred ďakujeme za priazeň.