Nízke platy, slabá reakcia vedenia na infláciu a zlý manažment. To sú hlavné dôvody, pre ktoré väčšina Slovákov v súčasnosti mení, respektíve zvažuje zmenu zamestnania. Vyplýva to z prieskumu pracovného portálu Profesia.

Podľa jej riaditeľky Ivany Molnárovej by firmy pred zvyšovaním platov nemali zatvárať oči. Aj keď si nemôžu okamžite dovoliť zdvíhať mzdy, mali by sa sa o nich so svojimi zamestnancami aspoň otvorene rozprávať.
„Ak stočlenná firma zvýši platy o desať percent, jeden-dvaja ľudia určite prídu o prácu. Ak to zamestnancom vysvetlíte takto, lepšie pochopia zložitosť situácie,“ tvrdí v rozhovore pre INDEX Ivana MOLNÁROVÁ.
Čo sa v rozhovore dočítate:
- Ktoré firmy reagujú na infláciu zvyšovaním platov?
- Ako žiadať o zvýšenie platu a čím argumentovať?
- Je na trhu v súčasnosti dosť iných pracovných ponúk?
- Do akej miery je home office po pandémii pre prácu prospešný?
- Ako prerobiť kancelárske priestory tak, aby sa ľudia začali vracať do práce?
Ivana Molnárová od 1. januára 2023 v rámci organizačných zmien končí na pozícii riaditeľky Profesie.
Z prieskumu Profesie vyplynulo, že až pätina Slovákov aktívne hľadá novú prácu a takmer polovica si aspoň pozerá voľné pracovné pozície. Čo ich k tomu motivuje?
Predovšetkým nízky plat a nedostatok komunikácie z vedenia firmy ohľadom inflácie. Na treťom mieste je nefunkčný manažment, respektíve nefunkčný šéf.
Čo znamená nefunkčný šéf?
Manažovanie ľudí pri práci na diaľku je oveľa komplikovanejšie ako v prípade offline fungovania v jednom priestore. Nové časy si vyžadujú iný typ šéfov - empatických, vnímavých a takých, ktorí svojich zamestnancov dostatočne počúvajú.
Zároveň musia byť schopní zamestnancom dôverovať natoľko, že im stanovia len termín odovzdania úlohy a je im jedno, kedy na nej pracujú. To si vyžaduje úplne iné zručnosti ako doteraz.
Koľko si vypýtať
Do akej miery dochádza vo firmách k pravidelnému zvyšovaniu platov?