Najprv pandémia, neskôr obmedzená dodávka tovarov z dôvodu vojny na Ukrajine a v súčasnosti energetická kríza. Nejedna firma sa dnes nachádza v náročnej ekonomickej situácii a rieši neľahkú otázku prepúšťania zamestnancov.
Najčastejšie sa zamestnávatelia v takýchto situáciách snažia o zmierlivé riešenie so zamestnancom vo forme dohody o skončení pracovného pomeru. Ak sa však strany dohodnúť nechcú, zamestnávatelia siahajú po výpovedi.
Dať zamestnancovi výpoveď však nie je jednoduchý proces a ak ho firma neurobí správne, čelí aj riziku súdnej žaloby zo strany bývalých pracovníkov.
Podľa odborníkov v oblasti pracovného práva šanca, že firma v takýchto prípadoch súdny spor prehrá, je veľmi vysoká.
Len zákonné dôvody
„Platí, že na výpoveď musí mať zamestnávateľ zákonný dôvod. Dôvody, z ktorých je možné dať zamestnancovi výpoveď, sú taxatívne vymedzené v § 63 Zákonníka práce a je ich pomerne veľa,“ hovorí advokát Marek Laca z advokátskej kancelárie bnt attorneys in CEE.
„Zamestnávatelia majú často problém vyhodnotiť situáciu a vybrať ten správny výpovedný dôvod. To sa však v praxi javí ako kľúčové, pretože nesprávny dôvod má za následok neplatnosť celej výpovede.“

Najčastejšie zamestnávatelia ako dôvod výpovede uvádzajú nadbytočnosť zamestnanca, zdravotné dôvody zamestnanca, nesplnenie predpokladov alebo požiadaviek na výkon práce, porušenie pracovnej disciplíny alebo neuspokojivé plnenie pracovných úloh zamestnancom.
Dôvody ako zrušenie alebo premiestnenie zamestnávateľa či jeho časti, poväčšine zasiahnu väčšie množstvo zamestnancov a často spadnú aj do definície hromadného prepúšťania.