Keď v roku 2008 krachla investičná banka Lehman Brothers, spustilo to lavínu finančnej krízy, z ktorej sa svetová ekonomika spamätávala niekoľko rokov. Keď minulý týždeň zbankrotovala veľká kryptoburza FTX, v médiách sa objavili porovnania práve s touto bankou.
FTX burza má viac ako stotisíc veriteľov a jej aktíva sa odhadujú na 10 až 50 miliárd dolárov. Lehman Brothers mala v čase pádu aktíva vo výške 600 miliárd dolárov. Lenže veľkosť krachujúcej firmy nie je najpodstatnejšia. Dôležité je narušenie dôvery investorov v kryptoburzy a digitálne meny ako také.
"Na rozdiel od Lehman Brothers daňoví poplatníci kryptomenové inštitúcie zachraňovať nemusia," pripomína Daniel Mitrovský, analytik kryptomenovej firmy Fumbi.
To, čo môže nasledovať po páde významného hráča na kryptotrhu, však môže byť podobné lavíne z roku 2008. Kryptomenám sa totiž celý tento rok nedarí a väčšina z nich stráca na hodnote.
Po oznámení krachu veľkej kryptoburzy trh strácal dych naďalej. Len počas víkendu sa svetová trhová kapitalizácia kryptomien zosunula o tri percentá a spadla z 856 na 831 miliárd dolárov, uvádza Coinmarketcap.
V článku sa dozviete:
- Prečo skrachovala FTX burza?
- Prečo investori stratili dôveru v kryptomenu naviazanú na túto burzu?
- Má v krachu prsty aj zakladateľ burzy?
- Rozlejú sa problémy do celého kryptosveta?
- Budú digitálne meny pod väčším dohľadom?
Patrila k najstabilnejším
Krach kryptoburzy FTX bol veľmi rýchly a bez predošlého varovania investorov. V podstate sa zosypala v priebehu týždňa, všimol si Bloomberg.