Ropa je spolu so zemným plynom kľúčovým vývozným artiklom Ruskej federácie. Ak ich ceny budú klesať, Moskva bude mať menej príjmov na financovanie vojny na Ukrajine.
To je základná logika, ktorou sa riadia lídri Európskej únie pri snahe oslabiť Vladimira Putina a jeho vojnovú mašinériu. Najnovšie sa dohadujú o výške cenového stropu pre nákupy ruskej ropy. Očakáva sa, že ho zavedú aj všetky krajiny skupiny G7.

Analytici sa obávajú, že ropné limity môžu skončiť podobne ako cenové stropy na plyn. Návrh EÚ je vysoko nad jeho reálnou trhovou cenou. Ak ho aj európski energo ministri prijmú, čo sa zatiaľ nestalo, veľa zmien na trh to neprinesie.
Cena ruskej ropy typu Urals sa v posledných dňoch pohybuje pod 70 dolármi za barel, na niektorých termináloch sa už prepadla hlboko pod 60 dolárov. Na porovnanie, v marci, na začiatku ruskej invázie, sa vyšplhala nad 110 dolárov za barel.
V článku sa dozviete:
- Prečo chce EÚ zastropovať ceny ruskej ropy?
- Prečo cena ruskej ropy klesá?
- Aké motívy majú jednotlivé krajiny EÚ pri rokovaniach o cenovom strope?
- Prečo Rusko stráca podiel na trhu a kto ho nahradí?
- Bude sa embargo uplatňovať aj na ropu, dovážanú na Slovensko?
Aký strop je pre Rusko problém
Cenový strop na ruskú ropu sa predbežne predpokladá v rozmedzí 65 až 70 amerických dolárov za barel. Jeho prípadné zavedenie bude znamenať zákaz transportu, ale aj poistenia a iných služieb spojených s predajom ruskej ropy za vyššiu cenu.