BRATISLAVA. Tri pätiny ľudí žijúcich na Slovensku si myslia, že požiadavky lekárov sú oprávnené.
Opačný názor zastáva iba necelá tretina oslovených a desatina sa k otázke nevedela vyjadriť.
V tlačovej správe na to upozorňuje Lekárske odborové združenie. Odvoláva sa pritom na aktuálny prieskum agentúry IPSOS.
Lekárske odborové združenie opakuje, že zmyslom výpovedí lekárov bolo upozorniť na zlý stav slovenského zdravotníctva a hroziaci personálny kolaps nemocníc. Primárnou myšlienkou tohto kroku bola podľa lekárskych odborov snaha o radikálne zlepšenie kvality poskytovanej zdravotnej starostlivosti na Slovensku.

Lekárski odborári preto sformulovali osem požiadaviek, pričom jedna z nich sa týka aj zvýšenia platov lekárov. Dohodu s vládou má schválením príslušnej legislatívy ešte potvrdiť parlament.
„Osem požiadaviek lekárskych odborov bolo formulovaných pred dvomi rokmi a napriek snahe predstaviteľov odborov o rokovanie boli ich požiadavky dlhodobo ignorované," uviedol predseda Lekárskeho odborového združenia Peter Visolajský.
Až výpovede lekárov podľa neho vytvorili tlak na vládnych činiteľov.