BRATISLAVA. Medzera pri výbere dane z pridanej hodnoty (DPH) na Slovensku sa v roku 2020 znížila na 13,9 percenta, čo predstavuje najlepší výsledok od roku 2000.
Vyplýva to z aktuálneho hodnotenia Európskej komisie, o ktorom informovalo ministerstvo financií.
Štátom EÚ sa podľa správy komisie podarilo v roku 2020 znížiť medzeru DPH medziročne o približne 2 percentuálne body, z 11 na 9,1 percenta.
Detailnejšia analýza odhalila, že za poklesom boli podporné protipandemické opatrenia vlád, ktoré sa výraznejšie odzrkadlili aj na medziročnom poklese (-22 percent) bankrotov firiem.
Výber DPH rastie od roku 2012
Naopak, na úrovni celej EÚ sa nepodarilo preukázať predpokladaný pozitívny vplyv zvýšených elektronických platieb a poklesu aktivít v sektoroch s prirodzene vyššou medzerou.
Slovensko zlepšuje úspešnosť výberu DPH kontinuálne od roku 2012. "Kým v roku 2012 sa na DPH nepodarilo vybrať viac ako tretinu jej potenciálneho výnosu (35 percent), v roku 2020 sa medzera na DPH zúžila na 13,9 percenta, čo je historicky najlepší výsledok Slovenska podľa aktuálnych meraní Európskej komisie od roku 2000," vyzdvihlo ministerstvo financií.
Rozpočet si polepšil o 380 miliónov eur
Rezort tiež vyčíslil, že ak by sa v SR podarilo dosiahnuť úspešnosť výberu tejto dane na úrovni priemeru krajín EÚ, rozpočet by si polepšil o 380 miliónov eur.
Rezort financií avizuje, že podľa predbežného odhadu komisie, ale aj Inštitútu finančnej politiky (IFP) a finančnej správy výraznejší pokles daňovej medzery pokračoval na Slovensku aj v roku 2021.
Vývoj efektívnej daňovej sadzby pri DPH naznačuje, že klesajúci trend zaznamenáme aj v aktuálnom roku, dodáva rezort.