Saftra Photonics vyhrala v roku 2017 v súťaž Startup Awards s testerom na nebezpečné látky vo vode a potravinách. Za vynálezom stojí dlhoročný výskum profesora biofyziky Pavla Miškovského z Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach.
Jeho detekčná metóda dokáže odhaliť veľmi malé koncentrácie znečisťujúcich látok vo vode. Riešenie vo veľkosti kufríka je rýchle a lacné, nevyžaduje predprípravu vzoriek, čo umožňuje pri analýze dosiahnuť vyššiu citlivosť a úspory.
Firma sa na pár rokov odmlčala a nezverejňovala hospodárske výsledky. Pavol MIŠKOVSKÝ v rozhovore pre INDEX vysvetľuje, ako sa dostali k prvým zákazkám, ako aj to, prečo spoluzakladal Košický klaster nového priemyslu.
V sérii rozhovorov Moderná krajina - návod, ako zlepšiť Slovensko prinášame názory slovenských podnikateľov, ekonómov a osobností. Projekt pripravujeme v spolupráci so spoločnosťou FinStat.
Čo sa v rozhovore dočítate:
- Odkiaľ sa firme črtajú zákazky a na akých projektoch robí pre OSN?
- Prečo by mladé firmy nemali okamžite hľadať investora a radšej prvé roky pretrpieť bez neho?
- Ako sa firme podarilo zohnať európsky grant vo výške 1,2 milióna eur?
- Ako je možné ekonomicky povzniesť východ Slovenska?
Keď ste vyhrali Startup Awards, predpokladali ste, že vaše riešenie na detekciu znečisťujúcich látok vo vode a potravinách prinesie firme do roku 2023 tržby na úrovni 4,8 milióna eur. Je tento plán stále reálny?
Bol to príliš optimistický odhad založený na analýze medzinárodného trhu, ktorý však nerátal s ľudským faktorom. Analýza nezahŕňala fakt, že nové prelomové technológie sa dostávajú na trh omnoho ťažšie než inovácie, ktoré predstavujú len zlepšenie existujúceho stavu.
Firma však funguje a rastie. Momentálne zamestnávame osem ľudí a pracujeme na zákazkách z Európy i mimo nej, pri ktorých sme museli dokázať, že naša technológia funguje. To si, samozrejme, vyžaduje čas a peniaze. Preto prvé významnejšie obchodné kontrakty očakávame v budúcom roku.
Odkiaľ sa črtajú?