SME
Piatok, 3. február, 2023 | Meniny má Blažej

Vedec so zákazkami od OSN: Košice dostaneme medzi najrozvinutejšie regióny EÚ

Technológiu firmy Saftra Photonics vedca Pavla Miškovského možno využiť aj v medicíne.

Zakladateľ spoločnosti Saftra photonics Pavol Miškovský. (Zdroj: Marko Erd)
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Saftra Photonics vyhrala v roku 2017 v súťaž Startup Awards s testerom na nebezpečné látky vo vode a potravinách. Za vynálezom stojí dlhoročný výskum profesora biofyziky Pavla Miškovského z Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach.

Jeho detekčná metóda dokáže odhaliť veľmi malé koncentrácie znečisťujúcich látok vo vode. Riešenie vo veľkosti kufríka je rýchle a lacné, nevyžaduje predprípravu vzoriek, čo umožňuje pri analýze dosiahnuť vyššiu citlivosť a úspory.

Firma sa na pár rokov odmlčala a nezverejňovala hospodárske výsledky. Pavol MIŠKOVSKÝ v rozhovore pre INDEX vysvetľuje, ako sa dostali k prvým zákazkám, ako aj to, prečo spoluzakladal Košický klaster nového priemyslu.

V sérii rozhovorov Moderná krajina - návod, ako zlepšiť Slovensko prinášame názory slovenských podnikateľov, ekonómov a osobností. Projekt pripravujeme v spolupráci so spoločnosťou FinStat.

Keď ste vyhrali Startup Awards, predpokladali ste, že vaše riešenie na detekciu znečisťujúcich látok vo vode a potravinách prinesie firme do roku 2023 tržby na úrovni 4,8 milióna eur. Je tento plán stále reálny?

Bol to príliš optimistický odhad založený na analýze medzinárodného trhu, ktorý však nerátal s ľudským faktorom. Analýza nezahŕňala fakt, že nové prelomové technológie sa dostávajú na trh omnoho ťažšie než inovácie, ktoré predstavujú len zlepšenie existujúceho stavu.

Firma však funguje a rastie. Momentálne zamestnávame osem ľudí a pracujeme na zákazkách z Európy i mimo nej, pri ktorých sme museli dokázať, že naša technológia funguje. To si, samozrejme, vyžaduje čas a peniaze. Preto prvé významnejšie obchodné kontrakty očakávame v budúcom roku.

Článok vyšiel vo februárovom vydaní magazínu INDEX. Výhodne si ho predplaťte!Článok vyšiel vo februárovom vydaní magazínu INDEX. Výhodne si ho predplaťte! (zdroj: Hej, Ty!)

Odkiaľ sa črtajú?

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Nový Istropolis

Projekt na Trnavskom mýte majú začať stavať budúci rok.


7 h
Ivan Chrenko (3 ku 2)

Chrenko vybudoval najväčšieho slovenského developera, hoci nie všetky projekty mu vyšli.


19 h

Firmu podporil najmä obchod so skvapalneným zemným plynom.


TASR 15 h
Ilustračná snímka.

Investičná skupina Sandberg Capital posilňuje retailový segment.


19 h
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu