Turecká ekonomika v rukách autoritárskeho prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana sa dá v skratke pomenovať ako ekonomické diletantstvo. Kým na Slovensku stresujeme pri inflácii okolo 14 percent, v Turecku dosiahla minulý mesiac úroveň 84 percent.
Erdogan je totiž presvedčený, že centrálna banka nemá proti vysokým cenám bojovať zvyšovaním úrokov, ako hlásajú všetky ekonomické teórie, ale práve naopak. Núti bankárov, aby sadzby nezvyšovali, prípadne ich ešte znižovali. Dúfa, že takto rozhýbe ekonomiku, export a vymaže tým infláciu.
Alternatívnym ponímaním monetárnej politiky ekonomické oživenie Turecka nedosiahne, ale lokálne akciové trhy rozhýbal excelentne. Kým americké, japonské, čínske či európske akcie tento rok utŕžili výrazné straty, turecký trh pôsobí ako fatamorgána v púšti.
Rast akcií na tureckej burze v Istanbule dosahuje stovky a v niektorých prípadoch až tisícky percent.
Ako rastie turecký trh
Kto na začiatku tohto roka investoval do írskej leteckej spoločnosti Ryanair, ktorá tento rok dosiahla rekordné tržby, prerobil viac než 25 percent svojej investície.
Ten, kto dal radšej prednosť tureckému národnému prepravcovi Turkish Airlines, svoju investíciu zhodnotil od januára v nominálnom vyjadrení o 560 percent (nie je tam zarátaná inflácia, pozn. red).