SME

Eurofondmi máme dobiehať Západ. Ak ich minieme inak, vypomstí sa nám to (rozhovor)

Opatreniam chýba adresnosť, tvrdí Branislav Reľovský.

Vedúci oddelenia štrukturálnych a fiškálnych analýz Národnej banky Slovenska Branislav Reľovský. (Zdroj: SME - Jozef Jakubčo)

Schvaľovanie štátneho rozpočtu je na programe parlamentu už od konca novembra. K hlasovaniu o zákone roka však stále nedošlo. Vláda totiž rieši vlastnú existenciu a ak vo štvrtok 15. decembra padne, je možné, že Slovensko od januára bude fungovať v rozpočtovom provizóriu.

Podľa vedúceho oddelenia štrukturálnych a fiškálnych analýz Národnej banky Slovenska Branislava Reľovského to nie je najlepší nápad. "V pláne máme použitie veľkého objemu financií na energetickú pomoc. Neviem, či by sme to v provizóriu dokázali utiahnuť," hovorí.

Podľa neho pritom nejde o najlepší možný rozpočet. Okrem chýbajúcich konsolidačných opatrení je alarmujúca aj výška dlhu, ktorý sa nachádza ďaleko za únosnou hranicou a z roka na rok sa zhoršuje. "Dôvodom je pritom práve bezprecedentný rozsah permanentných opatrení. Osobne si nepamätám, že by sa niečo podobné v takom rozsahu dialo aj v minulosti," dodáva v rozhovore pre INDEX Branislav REĽOVSKÝ.

Pred pár týždňami sa novelizoval tohtoročný rozpočet. Výdavková časť sa pre energetickú krízu zvyšovala o 1,5 miliardy eur, čo malo priamy vplyv na deficit. Považujete to za správne?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Legislatívne to problém nie je. Zákon dáva vláde priestor primerane reagovať na nepredvídateľné okolnosti, a to aj formou úpravy rozpočtu. Ak sa však už peniaze alokujú na určitú vec, mali by sa na ňu aj použiť. Nie je však raritou, že sa nakoniec minú na niečo úplne iné.

Načítavam... Rozpočet sa z roka na rok zhoršuje. Budúce generácie sa musia pripraviť na splácanie dlhu
Počúvajte v appke SME alebo cez Toldo, Apple, Spotify a RSS.

Napríklad?

Z minulosti poznáme niekoľko príkladov, keď sa namiesto jednorazových opatrení peniaze použili na permanentné politiky vlády. Netvrdím, že to tak musí byť aj v tomto prípade, nebolo by to však prvýkrát, keď sa peniaze presunuli na iný účel, ako sa pôvodne určilo.

Minister financií Igor Matovič tohtoročný vyšší deficit podmieňoval prijatím troch zákonov - dôchodkovej reformy, výdavkových stropov a dlhovej brzdy. Dlhová brzda sa neprijala, výdavkové limity sa zatiaľ neuplatňujú. Vyšší deficit však máme aj tak, najmä pre dodatočné energo opatrenia. Považujete to za adekvátne?

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C9D7K na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Európsky komisár pre obchod Maroš Śefčovič.

Šefčovič viedol rokovania s USA o clách.


TASR 1
Logo Volkswagenu.

Skupina dočasne zastavila dodávky vozidiel z mexického závodu v Pueble.


TASR 1
Ministerka hospodárstva Denisa Saková.

Slovensko exportuje do USA desatinu automobilov.


TASR 1
Podpredseda KDH Marián Čaučík.

Opatrenia sú podľa opozície neúčinné.


TASR a 1 ďalší
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu