Národná diaľničná spoločnosť (NDS) zverejnila dodatok, ktorým predĺžila SkyTollu mýtnu zmluvu o ďalší rok. Podmienky, cez ktoré sľubuje NDS aj minister dopravy Andrej Doležal (nominant Sme rodina) zníženie ročných nákladov, však nekonkretizuje. Uvádza len sumu 63 miliónov ako výdavky pre rok 2023. Ak by sa zmluva ešte ďalej predĺžila, ročné náklady stúpnu na vyše 67 miliónov eur.
Celkovo ide o 70. dodatok k zmluve na výber mýtnych poplatkov, ktorú dohodol ešte v roku 2009 exminister Ľubomír Vážny (Smer).
Viaceré kontrolné úrady, napríklad Najvyšší kontrolný úrad, zmluvu kritizujú ako nevýhodne postavenú pre štát. Napriek faktu, že štát za vybudovanie mýtneho systému zaplatil 860 miliónov eur (s DPH), ho nevlastní a veľmi štedro v prospech SkyTollu boli nastavené aj priebežné platby z mýtnych poplatkov. Prvé roky z každého vybraného eura dostávala súkromná firma takmer polovicu. Až zvyšok smeroval na prevádzku NDS a stavbu a opravu diaľnic.
Ako môže byť zo 63 miliónov 50
Ešte minulý týždeň minister Doležal a vedenie NDS dali verejný prísľub, že konečná suma pre SkyToll za budúci rok klesne k 50 miliónom eur. To zodpovedá priemernej ročnej odmene SkyTollu na úrovni 20 centov z každého jedného vybraného eura na poplatkoch. Ako presne sa však docieli zníženie odmeny, nie je jasné.

Viac neodhalil ani zverejnený dodatok. Spomína len „odplatné nadobudnutie všetkých technických zariadení, materiálov, stavieb alebo iných komponentov služby“. Suma 50 miliónov eur sa v ňom nespomína.

Minister však naznačil, že výdavky môžu klesnúť preto, že časť mýtnych služieb prevezme na seba NDS. Napríklad odkúpi od SkyTollu mýtne brány a bude ich prevádzkovať.
Odkúpenie mýtnych brán by konečne mal vopred posúdiť Útvar hodnoty za peniaze (ÚHP). Aj to prisľúbil minulý týždeň minister a vedenie NDS. Útvar funguje pri ministerstve financií a štandardne vopred posudzuje efektívnosť väčších verejných investícií.
Nadácia Zastavme korupciu a Slovensko.Digital sa cez infozákon dostali k informácii od rezortu financií, že aj keď si ÚHP niekoľko mesiacov oficiálne žiadalo podklady k pokračovaniu mýta, teda aj avizovanému dodatku, ministerstvo dopravy žiadosti nevyhovelo a podklady neposlalo.
Čo sa však NDS zjavne podarilo v dodatkudohodnúť, sú možnosti predĺženia. Pôvodné podmienky totiž rátali s tým, že ak sa zmluva so SkyTollom raz predĺži, bude to až do konca roku 2027. Aktuálny dodatok umožňuje predĺženie vždy po roku. Opäť najdlhšie do 2027.
Kellnerovci sa priznali k SkyTollu
A ešte niečo sa pre SkyToll v týchto dňoch zmenilo. Podľa aktuálneho zápisu v protischránkovom registri sa ku SkyTollu pred mesiacom definitívne prihlásila rodina zosnulého českého miliardára Petra Kellnera. Doteraz firmu na miliardára médiá prepájali nepriamo. Jemu blízki podnikatelia figurovali v jej orgánoch aj ako vlastníci.

Pôvodne nejasné pozadie SkyTollu najskôr ukazovalo na finančnú skupinu J&T. Kellner podnikal s J&T od roku 2009 napríklad v Energetickom a průmyslovom holdingu (EPH). V roku 2014 Kellner z EPH odišiel.
Minister Doležal nastúpil do funkcie zo súkromnej spoločnosti Towercom, v ktorej pracoval dva roky.
Mimochodom, akcionárom SkyTollu je aj jeho dlhoročný predseda predstavenstva, teda de facto hlavný manažér Matej Okáli. V inej jeho firme sa prednedávnom objavil bývalý vysoký funkcionár NDS. U diaľničiarov pôsobil v roku 2010, teda tesne po podpise zmluvy so SkyTollom.
Minister sľuboval pred rokom vypnutie
Už pred rokom minister Doležal dával sľuby k vývoju mýta po tomto roku. Pre Denník N sľúbil, že SkyToll v slovenskom mýtnom biznise tento rok skončí. Výber mýta mal od januára 2023 prebiehať cez tzv. modul EETS (European Electronic Toll Service). Ide o akýsi mýtny roaming a tento modul si skutočne začiatkom tohto roka objednala NDS opäť od SkyTollu. No nie cez riadnu súťaž, ale dodatkom k doterajšej mýtnej zmluvy. Spolu s prevádzkou na niekoľko rokov má stáť EETS okolo 11 miliónov eur.
Aj keď sa NDS opakovane chválila posunom pri EETS, nakoniec mýtny systém tento modul nenahradil. Ale SkyToll bude cez upravené podmienky na slovenských diaľniciach ešte minimálne ďalší rok.
NDS sa tiež nepodarilo dotiahnuť do konca súťaž na nový elektronický výber mýta. Rozbehla ju ešte v roku 2020, tento rok na jar aj predbežne určila víťaza. Nakoniec však celý priebeh po zásahu Úradu pre verejné obstarávanie zamrzol a víťaz nie je vyhlásený doteraz.
Vývoj okolo mýta bude nadácia monitorovať aj naďalej. Zároveň prijíma verejný prísľub ministra Doležala, že o pol roka sa stretnú na diskusii k predbežnému vyhodnoteniu predĺženia mýtnej zmluvy a efektívnosti výberu mýta.