Slovensko ekonomicky stagnuje a rastie frustrácia ľudí. Je to dôsledok politického chaosu a neistoty, ktorú priniesla už druhá kríza v krátkom čase.
Ceny na Slovensku rastú a platy im nestíhajú. Dobiehanie západnej Európy v životnej úrovni sa spomalilo. V krajine panujú veľké regionálne rozdiely.

„Sme v tomto výnimoční, odkedy Spojené kráľovstvo vystúpilo z Európskej únie. Rozdiel v HDP na osobu medzi Bratislavou a zvyškom Slovenska je proporčne najväčší spomedzi všetkých európskych krajín,“ vysvetľuje v rozhovore pre INDEX ekonóm a člen Rady pre rozpočtovú zodpovednosť Martin ŠUSTER.
Čo sa v rozhovore dočítate:
- Prečo Slovensko prestalo byť tatranským tigrom
- Prečo sa slovenská ekonomika spomaľuje a aké reformy potrebuje
- Prečo sú Slováci nespokojní, keď sa ekonomicky nemajú zle a o prácu nie je núdza
- Ako môže Slovensko ohroziť bezbrehá sociálna politika štátu
- Prečo by nárast verejného dlhu mal trápiť bežného Slováka
Nežnú revolúciu hodnotí prevažne priaznivo ani nie polovica Slovákov a ich podiel sa oproti minulosti ešte dokonca znižuje. Súvisí to s tým, ako sa Slovensku ekonomicky darí alebo nedarí?
Je to skôr otázka na sociológov, ale podľa mňa sme mali príliš veľké očakávania. Ako 14-ročný chlapec som stál na námestiach a utkvelo mi v pamäti, ako sa sľubovalo, že do piatich rokov dobehneme Rakúsko. To bolo absurdné.
Okrem toho, ekonomicky nám uškodilo rozdelenie Česko-Slovenska a prešli sme transformačnou recesiou. Až na prelome tisícročí sme sa konečne dostali nad úroveň, ktorú sme dosiahli ešte počas socializmu.
Prešlo tridsať rokov a Rakúsko sme stále nedobehli. Máme sa určite lepšie ako za socializmu, ale v ľuďoch ostala frustrácia, pretože sme mali až príliš optimistické očakávania a sľuby sa nenaplnili.
Diaľnica východ z biedy nevytrhne
Ako hodnotíte regionálne rozdiely na Slovensku? Musíme sa s nimi len zmieriť, lebo v trhovej ekonomike sú prirodzené?
Môžeme si vybrať. Buď budeme v priemere bohatší, ale za cenu väčších nerovností, alebo budeme rovnostárskejšia spoločnosť, ale v priemere chudobnejšia. Každé ďalšie zmierňovanie nerovností navyše uberá zo spoločného koláča.
Medzi vyspelými krajinami sme krajinou s najnižšími nerovnosťami. Máme však obrovské regionálne rozdiely nielen medzi Bratislavou a zvyškom krajiny, ale aj medzi priemerom Slovenska a jeho najchudobnejšou časťou, teda východom a juhom.