Éra lacných peňazí, ktorými centrálne banky od čias finančnej krízy nadopovali ekonomiku, sa skončila. Investori sa ocitli v novej realite, poznačenej vojnou na Ukrajine, energetickou krízou či poklesom reálnych miezd. Šok bol o to väčší, že trhy si za uplynulé roky zvykli na nízku infláciu, no tá vlani opäť poskočila výrazne nahor.
Burzový index päťsto najväčších amerických firiem S&P 500 v rokoch 2009 až 2021 vzrástol viac ako šesťnásobne, technologický index Nasdaq dokonca desaťnásobne. Investori vypisovali čoraz väčšie šeky, financovali všetky druhy startupov.
V roku 2022 finančné trhy zasiahlo "cunami", investori márne hľadali bezpečný úkryt pre svoje investície. Bola to situácia, ktorá sa vyskytne raz za generáciu. V podstate je prekvapivé, že akciové indexy a valuácie mnohých kvalitných firiem stále ostali v luxusných výškach.
Trhy už prvotný šok vstrebali, a tak rok 2023 môže byť skôr o stagnácii a predvídateľnejších faktoroch, keď sa do ekonomických dát začne prepisovať zdražovanie kapitálu a spomalenie ekonomiky.
Čo sa v článku dočítate
- Prečo sa v USA sa očakáva lepší vývoj ako v Európe?
- Prečo cena ropy zrejme opäť vyletí?
- Čo naznačuje blížiacu sa recesiu?
- Aké tituly nakupovať a ako rozložiť portfólio?
- Oplatí sa už zamerať sa na akcie?
Nebolo sa kam schovať
S&P 500 počas uplynulého roka odpísal štvrtinu svojej hodnoty, čím vymazal trhovú hodnotu desať biliónov dolárov. No aj štátne dlhopisy, ktoré by oproti akciám mali predstavovať relatívne bezpečie, zažili najhoršie mesiace za posledných sedemdesiat rokov.
Najhoršie dopadli portfóliá rozdelené medzi akcie a dlhopisy v pomere 60:40, ktoré sú medzi pasívnymi investormi veľmi obľúbené. Stratégia, na ktorej stáli dlhé roky - teda že pohyby ceny akcií a dlhopisov sú protichodné, takže v horších časoch sa výkyvy kompenzujú - tentoraz zlyhala.