SME

Kam sa pozrieš, všade J&T. Ako si finančníci kúpili Štrbské Pleso

Vplyv finančníkov v tatranskej osade vidieť na každom kroku.

Štrbské Pleso. (Zdroj: TASR - Milan Kapusta)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Niektoré miesta na Slovensku môžeme nazvať kultové, lebo ich považujeme za našu pýchu alebo predmet národnej hrdosti. Patrí medzi ne aj Štrbské Pleso. Najvyššie položená tatranská osada patrí desaťročia medzi najnavštevovanejšie destinácie v krajine.

Súvisiaci článok Koniec Štrbského plesa, ako ho poznáme? Pribudnúť môžu desiatky stavieb Čítajte 

Možno aj preto sa zapáčila finančníkom z J&T, ktorí si pred dvoma desaťročiami povedali, že tam rozbehnú biznis. Hoci spočiatku sa tvárili, že chcú len pomáhať svojim klientom.

Po dvadsiatich rokoch je stopa J&T na Štrbskom Plese prítomná na každom kroku. Nadnesene by sa dalo povedať, že si ho nakoniec kúpili celé.

Nevinný vstup

Začiatky expanzie J&T v Tatrách siahajú do roku 2002. Vzájomná životná poisťovňa (VŽP) sa vtedy rozhodla, že predá akcie kúpeľov, ktoré mala v portfóliu, a tie najlukratívnejšie boli práve na Štrbskom Plese.

Článok nájdete vo februárovom vydaní časopisu INDEX. Výhodne si ho predplaťte.Článok nájdete vo februárovom vydaní časopisu INDEX. Výhodne si ho predplaťte. (zdroj: Hej, Ty!)

O kúpele sa zaujímali aj Švajčiari, nakoniec ich získalo konzorcium vedené J&T. „Predstavitelia VŽP mali pri predaji podielu tri podmienky. Chceli niekoho s kapitálovým zázemím, kto by zrekonštruoval kúpele a pokračoval v ich prevádzkovaní, pričom by sa pre poisťovňu zachovala možnosť spolupráce,“ vysvetľoval začiatkom roka 2003 podpredseda predstavenstva pražskej J&T Banky Igor Rattaj.

Oficiálne finančníci „aranžovali transakciu pre klientov svojej banky“. Kúpele kupovala spoločnosť Capital Industrial zo skupiny J&T, ktorú prevzali klienti J&T Banky. A keďže ich „zbierka“ na nákup kúpeľov nestačila, dodatočný kapitál priniesol britský fond rizikového kapitálu Arthur Bradley&Smith (ABS).

Úlohou J&T bolo manažovať prestavbu kúpeľov tak, aby boli životaschopné. Prvým krokom mala byť prestavba kúpeľného domu Hviezdoslav na luxusné ubytovacie zariadenie. „Smeruje to k hotelovému typu, inak to nebude mať ekonomický efekt,“ naznačoval Rattaj.

Megainvestícia do hotela

Na začiatku roka 2003 tak J&T uviedla, že jej realitná divízia zrekonštruuje kúpeľný dom Hviezdoslav za pol miliardy slovenských korún na päťhviedzičkový luxusný hotel.

Koncom toho istého roka už Rattaj, ako hlavný predstaviteľ expanzie J&T v Tatrách, hovoril o investíciách na úrovni dvoch miliárd korún. S tým, že polovicu zhltne prestavba hotela.

„Sme presvedčení, že z dlhodobého hľadiska majú Vysoké Tatry potenciál, ktorý môže pri rozumnom využívaní prinášať zisk nielen investorom, ale môže byť rozvojovým impulzom pre samotné Tatry a široké okolie,“ vyhlasoval. Finančníci avizovali, že majú záujem „o zjazdovky a prepravné zariadenia“.

Súvisiaci článok Ako dal Glváčov kamarát krídla J&T a dobyl Tatry? Príbeh Igora Rattaja Čítajte 

Už vtedy médiá upozorňovali, že snaha investovať a expandovať sa môže dostať do konfliktu s ochranou jedinečnej tatranskej prírody. Veľavravný bol výrok vtedajšieho ministra hospodárstva Pavla Ruska. Zákon o ochrane prírody označil za sporný a presadzoval, aby sa „otvoril a lepšie prispôsobil potrebám krajiny, regiónov, ale najmä ľudí, ktorí v nich žijú“.

Okrem výšky investícií na Štrbskom Plese sa menilo aj ich pozadie. V roku 2004 sa J&T oficiálne stala väčšinovým vlastníkom kúpeľov (prostredníctvom spoločnosti Bluecorp Invest Limited). Finančná skupina zároveň oznámila, že zrekonštruovaný Hviezdoslav bude prevádzkovať hotelová sieť Kempinski.

Podľa pôvodných plánov sa mal tatranský Kempinski otvárať v roku 2006, napokon sa tak stalo o tri roky neskôr. Náklady na rekonštrukciu sa zdvihli až na 1,2 miliardy slovenských korún (konverzným kurzom 40 miliónov eur), pričom časť z nich (80 miliónov korún) zatiahli eurofondy.

Grand hotel Kempinski na Štrbskom Plese môžeme doteraz považovať za najvýznamnejšiu a najviditeľnejšou investíciu v Tatrách mimo segmentu lanoviek.

Päťhviedzičkovým rezortom zároveň J&T jasne ukázala, ako si predstavuje budúcnosť slovenských veľhôr. Spoluzakladateľ skupiny Peter Korbačka už v roku 2006 v rádiu Express vyhlásil, že v Tatrách bude menej jedno- a dvojhviezdičkových zariadení: „Pôjde sa k vyššiemu štandardu. Ubytovacie zariadenia nižšieho štandardu budú lokalizované v podhorí.“

S kúpeľmi to vraj nevychádzalo

Aj keď v roku 2003 Rattaj hovoril, že kúpele na Štrbskom Plese kupovali s podmienkou, že ich zachovajú, nakoniec to dopadlo inak. Najskôr v súvislosti s prestavbou zatvorili liečebný dom Hviezdoslav, potom ďalší liečebný dom Helios a v roku 2008 aj Solisko. Tým vlastne kúpeľná liečba na Štrbskom Plese zanikla.

Bohuš Hlavatý, predseda predstavenstva spoločnosti Tatry mountain resorts (TMR), v ktorej J&T sústredila svoje vysokohorské aktivity, vtedy pre Hospodárske noviny vysvetľoval, že systém kúpeľov je prežitkom minulosti.

„Ak by sa zmenili parametre, dalo by sa uvažovať aj o kúpeľnej liečbe viac zdravotnícky. V súčasnosti sa to však neoplatí. To máme nakúpiť drahé prístroje, platiť dvadsaťštyri hodín personál a čakať, či niekto príde a či si pobyt uhradí sám, alebo cez poisťovňu? Naša kúpeľná starostlivosť bude čisto na komerčnej báze,“ tvrdil.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

„Chceme sa priblížiť k západoeurópskemu poňatiu kúpeľov, napríklad k tradíciám alpských sanatórií. Našou prioritou je komfort, vysoká kvalita služieb, orientácia na spokojnosť náročných zákazníkov,“ hovoril Hlavatý.

Do istej miery spochybnil aj význam klimatických kúpeľov na Štrbskom Plese: „A čo sú klimatické kúpele? Prechádzky na čerstvom vzduchu a nejaké procedúry. Dnes má procedúry či doplnkové relaxačno-rehabilitačné služby každý lepší hotel a o zdravotnícke veci sa starajú zdravotnícke zariadenia.“

Kúpele zatvorila J&T ešte pred príchodom finančnej krízy, ktorá sa podpísala pod to, že skupina musela svoje vysokohorské plány prehodnotiť a zredukovať. Výsledkom bolo aj to, že Helios sa nedočkal obnovy. Začali ho síce rozoberať, ale práce sa prerušili a z kedysi obdivovanej stavby sa stala najväčšia ruina vo Vysokých Tatrách.

Aj lyžiarsky biznis

Kým expanziu do hotelového biznisu začala J&T na Štrbskom Plese, lyžiarsky biznis odštartovala v Tatranskej Lomnici a Starom Smokovci. Stredisko na Štrbskom Plese bolo dlho v rukách spoločnosti Borisa Kollára. J&T s ňou spolupracovala, zaviedli napríklad spoločné skipasy.

Zmena pomerov nastala koncom roka 2010. „Predáme akcie 1. tatranskej na Štrbskom Plese a následne kúpime akcie TMR. Pôjde o vzájomnú výmenu akcií,“ vysvetlil Boris Kollár.

Za nového vlastníka strediska na Štrbskom Plese sa v januári 2011 označil Roman Weck.„Využil som situáciu na trhu. Dal som ponuku Borisovi Kollárovi a dohodli sme sa na obchode,“ uviedol pre magazín Profit s tým, že jeho spoločnosť Webis sa takto stala druhým najväčším prevádzkovateľom lyžiarskych stredísk na Slovensku.

Čudné na tejto akvizícii bolo, že hranice medzi Romanom Weckom a TMR boli veľmi neprehľadné. Keď Profit Wecka kontaktoval, podnikateľ odpovedal z e-mailu s doménou jtfg.com, ktorá patrila skupine J&T.

On sám však odmietal, že by mal s finančníkmi niečo spoločné: „Moja spolupráca s TMR je veľmi úzka, ale Webis je samostatná spoločnosť, ktorá nemá nič so spoločnosťou TMR ani s J&T, žiadne prepojenie, ani kapitálové, ani vlastnícke.“

Keď o pár mesiacov neskôr stredisko zmenilo meno a prihlásilo sa ním k TMR, Weck to považoval za normálnu vec: „Vo svete je úplne bežné, že pod rovnakým názvom a logom vystupujú rozdielni majitelia stredísk. Je rozdiel, ak viac svahov propagujete pod jednou značkou za sumu X alebo kupujete reklamu v televízii a chodíte na výstavy každý osobitne. To už stojí o dosť viac.“

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

V takomto móde fungovali v Tatrách do roku 2020, keď TMR oznámilo, že stredisko na Štrbskom Plese kúpilo. „Tento krok je vyústením môjho postupného sťahovania sa z lyžiarskeho biznisu, keďže sa chcem naplno venovať ostatným mojim aktivitám,“ vysvetľoval Weck.

Pod krídlami J&T

Pri prechádzke Štrbským Plesom môžeme dnes naraziť na viacero nehnuteľností, za ktorými sú ľudia blízki J&T či ich obchodní partneri.

Hotel Kempinski predal jeho majiteľ, spoločnosť Best Hotel Properties, ktorá rovnako ako TMR vznikla vyčlenením z J&T, v roku 2016 spolu s rovnomenným hotelom v Bratislave za 56 miliónov eur investičnému fondu Redside, patriacemu finančnej skupine Arca Capital.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Aktuálnym majiteľom tatranského hotela je podľa výpisu z katastra firma BHP Tatry. Zmena sa udiala v roku 2020, keď už Arca riešila existenčné finančné problémy.

„Táto zmena súvisela s tým, že obhospodarovateľom fondu sa po Redside stala J&T Investiční společnosť,“ vysvetľoval v závere roka 2020 pre INDEX Michal Zachar zo spoločnosti Redside. J&T Investiční společnosť je jediným akcionárom BHP Tatry.

Hotel Solisko v susedstve Kempinski je zasa napísaný na spoločnosť Forespo Solisko. Jej jediným akcionárom je investičný fond Compact Property Fund. Konečnými užívateľmi výhod sú podľa registra partnerov verejného sektora Jozef Tkáč, Ivan Jakabovič, Ondřej Horák a Petr Janoušek.

Otca Patrika Tkáča a Ivana Jakaboviča asi netreba zvlášť predstavovať, sú to zakladatelia J&T. Horák a Janoušek pôsobia v investičnej spoločnosti Amista, v ktorej J&T Banka koncom vlaňajška zvýšila svoj vlastnícky podiel na 80 percent.

V blízkosti Soliska pri brehu vysokohorského jazera stojí apartmánový dom Marína. Jeho majiteľom je eseročka RDF International. Sídli v Bratislave na adrese Dvořákovo nábrežie 8, ktorá domicilom viacerých firiem J&T. Jediným spoločníkom RDF je opäť Compact Property Fund.

Súvisiaci článok Igor Rattaj: V Tatrách robíme len to, čo chce národ (rozhovor) Čítajte 

Zanedbané objekty

Kým Kempinski, Solisko a Marína slúžia svojmu účelu, sú zrekonštruované, respektíve zachované, oveľa smutnejší pohľad je na vilu Limba, ktorá bola v minulosti známa ako Slávikova vila. Opustenú funkcionalistickú stavbu na západnom brehu Štrbského Plesa vlastní spoločnosť Forespo Solisko.

Stopy J&T stále vedú aj k ruine komplexu Helios. Pozemky a budovy sú v katastri napísané na spoločnosť Forespo Helios 1. Jej jediným akcionárom je opäť investičný fond Compact Property Fund.

Forespo Helios 1 vlastní aj Turistickú ubytovňu Štrbské Pleso, ktorá sa nachádza po ľavej strane na ceste ku skokanským mostíkom. Poznávacím znamením tejto budovy bola vždy veľká bannerová reklama, ktorá ju zakrývala. Často propagovala ponuky firiem zo skupiny J&T.

Prirodzeným centrom osady je okolie skokanských mostíkov. Okrem lyžiarskeho areálu je tam hotel FIS, ktorý vlastní TMR. A napokon, južne od Heliosu môžete nájsť komplex budov, ktoré sú zapísané na akciovku Kúpele Štrbské Pleso. Firma sídli na bratislavskej adrese Dvořákovo nábrežie 10, ktorá má v orgánoch ľudí napojených na J&T.

Stále len sen

Čo sa týka počtu nehnuteľností, môžeme skupinu vytvorenú okolo značky J&T, označiť za najväčšieho vlastníka na Štrbskom Plese. Za uplynulé dve desaťročia prítomnosti v tejto tatranskej osade sa jej najvýznamnejšími krokmi stali rekonštrukcia a výstavba hotela Kempinski a modernizácia lyžiarskeho areálu, hoci v jeho prípade časť kreditu patrí aj predchádzajúcim vlastníkom.

Štrbské Pleso sa za ostatné roky veľmi nezmenilo. Až na kontroverznú vyhliadkovú Vežu snov zostali mnohé projekty len na papieri. A to aj tie, ktoré podporovali finančníci z J&T, ako napríklad tunel k poľskému mestu Zakopané či vybudovanie siete lanoviek, ktoré by spojili električkovú stanicu s lyžiarskym areálom.

V niektorých prípadoch narazili finančníci na nepriaznivú ekonomickú situáciu, v iných zasa na ochranárov. Základným kritériom ich rozhodovania však vždy bol „ekonomický efekt“. Aj preto rozvíjajú aktivity, ktoré prinášajú zaručený zisk.

Na druhej strane, sen finančníkov o tom, že z Tatier vybudujú „alpské stredisko“ sa nenaplnil. Snaha bola, ale plány ostávajú na papieri. Stačí sa pozrieť na ruiny komplexu Helios.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračná snímka.

Inflácia v krajine sa stabilizovala.


SITA
Pozemky, na ktorých malo vyrásť nákupné centrum Aqario.

Komplex Aquario už zostane len na papieri.


Ak si daňové priznanie podávate sami, časť daní darujete priamo v tlačive daňového priznania.

Aj oznámenie o predĺžení lehoty musí byť podané najneskôr do 2. apríla.


TASR
Kandidát na prezidenta Ivan Korčok

Prehľad prešľapov prezidentského kandidáta Ivana Korčoka.


a 2 ďalší
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu