SME
Pondelok, 30. január, 2023 | Meniny má Ema

Dvanásť kilometrov pod Karpatmi. Za koľko plánujú preraziť tunel z Rače do Marianky?

Projekt by mal stáť najmenej miliardu eur.

Tunel Karpaty (Zdroj: BSK)

Okrem tunela Sitina by mal odkloniť a zrýchliť dopravu v hlavnom meste druhý bratislavský tunel. Viesť by mal pod pohorím Malých Karpát pri bratislavskej mestskej časti Rača a na západnej strane vyústiť pri obciach Marianka a Stupava.

Ide o ambiciózny projekt, ktorý by mal zhltnúť približne miliardu eur. Keďže Slovensko nevie dostavať od roku 1998 ani tunel Višňové, je plán preraziť druhý najdlhší dvojrúrový tunel v Európe skutočne odvážny (najdlhší je nórsky tunel Ryfast s dĺžkou 14,3 kilometra, pozn. red).

Realizácia tunela Karpaty na diaľnici D4 v úseku Rača - Stupava donedávna závisela od procesu posudzovania vplyvov na životné prostredie EIA a od možností financovania. Prvú prekážku sa podarilo odstrániť.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ministerstvo životného prostredia vydalo pred Vianocami záverečné stanovisko, v ktorom súhlasí s výstavbou tunela Karpaty v masíve Malých Karpát. Treba zdôrazniť, že rozhodnutie ešte nie je právoplatné, pretože dotknuté obce a úrady sa môžu do 15 dní od doručenia rozhodnutia odvolať.

Posudzovanie rezortu trvalo od leta 2020. Išlo o jeden z prvých stupňov projektovej prípravy tunela, ktorý je kľúčový. Od neho závisí, či sa tunel bude môcť postaviť a definoval, kadiaľ povedie.

Ako bude vyzerať tunel

Projektanti pôvodne navrhli sedem alternatív trás, z ktorých do užšieho kola vybrali štyri. Verzie v užšom výbere sa od seba líšili len minimálne, a to skôr technickým vyhotovením. Všetky počítajú s tým, že nový úsek nadviaže na diaľnicu D4 pri Rači a prepojí ju s existujúcou križovatkou Stupava na diaľnicu D2 smerom na Brno.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Predaj áut v Rusku sa vlani celkovo znížil o 59 percent.


ČTK 3 h
MG Rink v Trenčíne

Na výrobe ľadu sa šetriť energiou veľmi nedá, hovorí otec slávneho hokejistu.


27. jan
Ilustračná snímka

Situácia sa na trhu zmenila, investori na to musia reagovať.


26. jan

Na realitnom trhu dochádza k veľkým zmenám.


26. jan
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu