Po sedemnástich rokoch existencie si v druhom pilieri sporí 1,75 milióna sporiteľov, ktorí majú na účtoch takmer 12 miliárd eur. Väčšina z nich pritom nevyužíva potenciál, ktorý im sporenie na dôchodok ponúka. Často z nevedomosti alebo lenivosti.
Do konca februára dôchodkové správcovské spoločnosti (DSS) rozošlú výpisy z osobného dôchodkového účtu, v ktorom klientov informujú, ako sa ich úsporám vlani darilo.
Nebude to príjemný pohľad. Bez ohľadu na to, či ste si sporili v akciových, indexových, zmiešaných alebo v dlhopisových fondoch, minulý rok ste skončili v strate. Na vlastnej koži ste pocítili bežné efekty pohybov na finančných trhoch.
Hlavný problém druhého piliera je, že zákon o dôchodkovom sporení sa doteraz menil 35-krát. Je preto pochopiteľné, že sporiteľ, ktorý sa o svoj druhý pilier nezaujímal, ho nemusí mať nastavený optimálne.
Čo sa v článku dočítate?
- Ako zistím, v akej DSS si sporím na dôchodok?
- Ako postupovať pri výbere DSS?
- Môžem si ročný výpis pozrieť online?
- Čo si všímať po otvorení ročného výpisu?
- V čom spočíva novinka v podobe predvolenej investičnej stratégie?
- Čo ak nebudem súhlasiť s predvolenou investičnou stratégiou?
- Aké sú poplatky v druhom pilieri?
- Koľko odvádzam z platu do druhého piliera?
- Ako dopadlo zhodnotenie dôchodkových fondov za minulý rok?
- Ako zmeniť DSS?
- Je možné posielať extra peniaze ako dobrovoľný príspevok do druhého piliera?
- Oplatí sa mi posielať na dôchodkový účet napríklad 50 eur navyše ako dobrovoľný príspevok?
- Ak mám 36 rokov a úspory v dlhopisovom garantovanom fonde, je vhodný čas na ich presun do indexových fondov? Naraz alebo postupne?
1. Ako zistím, v akej DSS si sporím na dôchodok?
Najrýchlejšie na pravidelnom ročnom výpise DSS. Tento rok by ste ho mali dostať v najbližších týždňoch. Ďalšou možnosťou je obrátiť sa na Sociálnu poisťovňu, ktorá zbiera odvody sporiteľov (napríklad zo mzdy) a následne časť z nich preposiela déeseskám.