SME
Piatok, 31. marec, 2023 | Meniny má Benjamín

Rodinkárstvo ako tradícia. Daniari zlepšili kontroly aj exekúcie, niektoré problémy zostali

Nadácia Zastavme korupciu po roku a pol opäť zanalyzovala fungovanie finančnej správy

Jiří Žežulka, prezident Finančnej správy.Jiří Žežulka, prezident Finančnej správy. (Zdroj: TASR/Dano Veselský)

Finančná správa (FS) má dva roky nového prezidenta. Od nástupu Jiřího Žežulku zmenili kontroly a len každá desiata končí vo firme bez majetku a účtovníctva. Dorubenú daň aktívnejšie vymáhajú a zamestnanci hlásia, kto ďalší z rodiny pracuje na FS. Zároveň aj nové vedenie už viackrát vysvetľovalo podozrenia z úplatkov.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Prezident daniarov a colníkov Jiří Žežulka hodnotí po dvoch rokoch svoju inštitúciu známkou 2 mínus. Podľa neho pracuje v súčasnosti na približne 80 percent svojho potenciálu.

Logo nadácie Zastavme korupciu.

Nadácia Zastavme korupciu sa téme výberu daní a ciel venuje dlhodobo. Veľký prieskum o fungovaní finančnej správy zverejnila v lete 2021, pár mesiacov po zmene jej vedenia. Po pol druha roku opäť hodnotí, ako sa darí novému daňovému prezidentovi.

SkryťVypnúť reklamu

Kľúčovou časťou pre zlepšenie jej fungovania je nepochybne personálna politika. Vyplynulo to z dávnejšej analýzy nadácie Zastavme korupciu, opakovaných zásahov polície priamo medzi zamestnancami FS, ako aj skúseností jej nového vedenia.

Ku koncu roka 2021 pracovalo pre správu vyše 8700 ľudí. Za rok tento počet narástol na viac ako 8900 zamestnancov.

Po nástupe nového prezidenta v decembri 2020 sa v najvyššom vedení postupne vymenilo 22 funkcionárov.

Zároveň sa po viacerých zásahoch polície na pôde FS vyskytla otázka, v akom postavení majú ostať zamestnanci, ktorých zadržia. Nie je jasné, či z ich strany nejde o prekážku pre výkon zamestnania.

Ak obvinenie súvisí s ich prácou, za porušenie pracovnej disciplíny, prípadne porušenie prísahy príslušníka FS ich možno potrestať, ak odvtedy ešte neprebehol rok. A informáciu o porušení nadriadený nemá dlhšie ako tri mesiace. Čo je problém, pretože väčšina zamestnancov FS čelí obvineniam z pochybení spred roka 2020.

SkryťVypnúť reklamu

V zmysle zásady „ne bis in idem“, teda v preklade nie dvakrát v tej istej veci nie je právne jasné, či by prepustenie zo zamestnania len na základe obvinenia nebolo následne prekážkou v trestnom konaní exzamestnanca.

Súvisiaci článok SkyToll si upratal v mýte a priznali sa k nemu Kellnerovci Čítajte 

Právne predpisy pre štátnu službu však umožňujú, a to nielen vo FS, takého zamestnanca postaviť mimo služby. Čo nie je ideálne z pohľadu verejných financií, pretože do definitívneho verdiktu súdu daný človek zjednodušene „zaberá“ tabuľkové miesto a poberá nejaký nízky plat. Ukončiť s ním zamestnanie môže FS až po právoplatnom rozhodnutí súdu. Prípadne môžu výpoveď podať sami.

Z najvyššieho vedenia je aktuálne v takom postavení jeden zamestnanec, za celú správu do desať ľudí.

Rizikovou oblasťou je rodinkárstvo na správe. „Rodinné prepojenie, a to nielen u nás vo finančnej správe, ale aj v iných verejných oblastiach je na Slovensku dosť veľké,“ opisuje Žežulka.

SkryťVypnúť reklamu

Na východe existuje dokonca akási tradícia dedenia miest na daňových úradoch.

V dotazníku zamestnanca pribudla nová položka o iných rodinných príslušníkoch na FS. „Aby som mal minimálne prehľad. Pretože môže ísť o jednu z rizikových informácií, k akým všetkým údajom môžu mať niektorí ľudia prístup. Prioritne to však máme, aby sme vylúčili zaradenie takýchto osôb do vzájomného vzťahu nadriadenosti a podriadenosti,“ vysvetľuje Žežulka. Taký vzťah rodiny na pracovisku zákon nepripúšťa.

Zároveň platí, že pri problémovom zamestnancovi nemožno automaticky trestať aj jeho rodinných príslušníkov.

Pri podozrení voči existujúcim zamestnanom sa stále častejšie využíva previerka spoľahlivosti, teda detektor lži. Za posledný rok prebehlo osemnásť previerok pravdovravnosti, pričom pätnásťkrát bol výsledok „nepravdovravný“. Podozrenia sa teda potvrdili.

SkryťVypnúť reklamu

Do roku 2021 sa uskutočnila jediná previerka spoľahlivosti.

FS chce v rozširovaní preverovania zamestnancov pokračovať a už má pripravených aj viacero legislatívnych návrhov.

Cielenejšie kontroly

Pred dvoma rokmi až 41 percent z daňových kontrol smerovalo do neaktívnych firiem. Z pohľadu vymoženia prípadne dorubenej dane to znamenalo de facto zbytočný čas, keďže šanca získať peniaze späť bola mizivá.

Tento pomer sa podarilo po dvoch rokoch znížiť na desať percent.

Zmenilo sa totiž cielenie kontrol. Menej sa chodí na komplexné preverovanie, pri ktorom sa riešilo množstvo transakcií a trvalo aj týždne. Viac sa cieli na konkrétne operácie a problémové oblasti, ako je dlhodobé umorovanie strát, veľké náklady v ostatných službách a podobne.

Kontrolóri majú tiež čerstvo k dispozícii novú analytickú databázu, ktorá ich nasmeruje počas kontrol a garantuje minimálny štandard kontrolnej činnosti. Aplikácia umožňuje tiež spätne vyhodnotiť postup kontrolóra a obsahuje aj databázu pomôcok, ako boli podobné prípady riešené v minulosti.

SkryťVypnúť reklamu

Okrem analýzy takzvaných kontrolných výkazov DPH sa pridávajú iné zdroje dát, napríklad o vozidlách či nehnuteľnostiach.

Osvedčilo sa oslovovanie daňovníkov cez listové kampane. V liste ich FS upozorní na prípadnú nezrovnalosť v ich údajoch v daňových priznaniach a informáciami, ktoré získa FS svojou analytikou.

Zatlačilo sa aj na tzv. transferové oceňovanie. Ide o ocenenie transakcií medzi prepojenými firmami a cieľom je zabrániť, aby si napríklad materská s dcérskou spoločnosťou „neprelievali“ umelo príjmy s cieľom neprimerane si znížiť daň.

Ešte nie definitívne čísla za rok 2022 hovoria o náraste príjmov v tejto položke o takmer 30 miliónov eur.

Pri podobných vyšších dorubeniach dane sa zvyknú daňovníci brániť proti verdiktu najskôr odvolaním na Finančné riaditeľstvo a ak to rozhodnutie kontrolórov podporí, nasleduje súd. Na krajských súdoch je úspešnosť správy zhruba 72-percentná. Ak neuspeje, môže sa obrátiť na Najvyšší správny súd, čo vlani urobila vo vyše 130 prípadoch. Aj tam hovorí štatistika na úrovni 70 percent v jej prospech.

SkryťVypnúť reklamu

Kde sú medzery aktuálne

V najbližších mesiacoch má vzniknúť samostatný útvar inšpekcie. Jeho šéf má byť vymenovaný na vopred stanovené obdobie, čo posilní jeho nezávislosť od vedenia správy.

Návrh je súčasťou sporného legislatívneho balíka okolo novely Trestného zákona, ktorú presadzuje poverený minister spravodlivosti Viliam Karas.

Činnosť FS minulý rok preveroval aj napríklad Najvyšší kontrolný úrad. Konkrétne sa zameral na tzv. colný režim 42, ktorý umožňuje pri dovoze tovaru z krajín mimo EÚ za určitých okolností oslobodenie od DPH. Tento režim sa zneužíva pri podvodoch tak, že sa tovar „točí“ medzi členskými štátmi a DPH sa nezaplatí v žiadnom.

NKÚ zistil viacero slabých miest. Napríklad neprepojenosť colných a daňových IT systémov, čoho dôsledkom je aj napríklad neschopnosť dostatočne rýchlo reagovať na možné dorubenie dane. Úrad tiež upozornil na chýbajúcu krížovú kontrolu.

SkryťVypnúť reklamu

Softvér na objednávku

Najväčšie kauzy predošlého vedenia FS sa týkali obstarávania IT. Žežulka priznáva, že trochu podcenili výmeny na oddelení verejného obstarávania. Najväčšie zákazky de facto stáli, kým sa vlani podarilo obsadiť funkciu vedúcej verejného obstarávania a preobsadili sa aj rádové pozície.

Predlžovala sa preto aj rámcová IT zmluva ešte z čias bývalého vedenia správy. Figurujú v nich aj firmy s prepojením na aktuálne obvinených ľudí v Mýtnikovi.

FS vysvetľuje, že pri zákazkách z tejto zmluvy platia sprísnené pravidlá. Každé obstarávanie prebieha tak, že súťažia firmy zo zmluvy medzi sebou a aj vysúťažená cena sa ešte porovnáva s trhom. Stalo sa už, že bola víťazná ponuka konfrontovaná s ešte nižšou cenou z trhu, napríklad za notebooky. Cena sa následne ešte upravovala.

SkryťVypnúť reklamu

Už za pôsobenia nového prezidenta sa opakovane objavili v médiách podozrenia, že aj on vraj vypaľoval IT firmu Allexis. Práve tá figuruje v kauze Mýtnik, ktorú aktuálne rieši Špecializovaný trestný súd. K Allexisu mal blízko podnikateľ Michal Suchoba.

A práve uniknutá údajná e-mailová komunikácie medzi Suchobom a jeho advokátkou, ktorej pravosť ani jeden z nich doteraz nepotvrdil, spomína možné vydieranie firmy už novým vedením FS.

„S touto firmou sme v decembri 2020, hneď po mojom nástupe vypovedali zmluvné vzťahy. V súčasnosti už len doťahujeme diskusie o prevode zdrojových kódov a licencií,“ konštatuje Žežulka.

Zároveň odmieta anonymné tvrdenia, že by on alebo ďalšia osoba v jeho mene žiadala Suchobu o úplatok.

Samotné medializované informácie na anonymnom blogu ohlásil na políciu. Rovnako na seba podal podnet aj na daňovú inšpekciu, aby ich preverila.

SkryťVypnúť reklamu

„Predpokladám, že vyšetrovanie pokračuje, pretože som bol trestné oznámenie dopĺňať,“ spresňuje Žežulka.

Celkovo IT výdavky na FS od jeho nástupu klesajú.

Vývoj výdavkov na IT Vývoj výdavkov na IT (zdroj: FS )

Elitný úrad

Veľké zmeny sa dejú posledné mesiace aj vo vedení Kriminálneho úradu finančnej správy (KÚFS). Ide o elitný útvar FS, ktorý by mal odhaľovať a vyšetrovať najvážnejšie daňové a colné kauzy.

Okrem nového šéfa sa vymenil na prelome rokov aj námestník pre operatívu a vyšetrovanie. Stal sa ním predošlý vyšetrovateľ NAKA kauzy Súmrak, v ktorej boli obvinený aj Robert Fico a Robert Kaliňák a ktorú generálny prokurátor celú zrušil cez paragraf 363.

Kriminálny úrad sa zviditeľnil najmä v súvislosti so svojím predošlým šéfom Ľudovítom Makóom. Ako konštatuje Žežulka, úrad má snahu zlepšiť svoju povesť, čo sa napríklad prejavilo aj pri oslovovaní skúsených ľudí z trhu do funkcií na úrade. V každom prípade, silné postavenie úradu tak, ako si ho v minulosti cez interné pravidlá nastavil Makó, už neplatí.

SkryťVypnúť reklamu

Napríklad, už nie je centrálnym bodom v rámci FS pre všetky dožiadania od polície smerom k daňovým kontrolám či pre odosielanie všetkých trestných oznámení z FS na políciu. Tiež sa posilnila kontrola nad úradom.

Historicky mali na KÚFS vplyvné zastúpenie ľudia z prostredia Slovenskej informačnej služby (SIS). Sčasti to platí aj v súčasnosti. „Títo ľudia majú skúsenosti z práce v bezpečnostných zložkách. Teda aj polície,“ vysvetľuje Žežulka s tým, že výhodou je získať skúseného človeka z trhu, keďže „vychovať“ vlastného vyšetrovateľa či operatívca trvá aj niekoľko rokov.

Dodáva, že prestupy medzi bezpečnostnými zložkami tu budú vždy a sú prirodzené. Neplatí to len pre finančnú správu.

Vývoj DPH medzery v SR a EÚ. Vývoj DPH medzery v SR a EÚ. (zdroj: EK, IFP, FS SR)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Index

KURZY

Koľko dostanem za 1 euro (31. 3. 2023)
USD 1.089
AUD 1.626
CZK 23.547
JPY 144.420
CAD 1.474
GBP 0.882
HUF 380.630
PLN 4.681
CHF 0.996
SEK 11.304

Zobraziť kompletný kurzový lístok

Inzercia - Tlačové správy

  1. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život
  2. Prihlás sa do programu She's Next na podporu žien-podnikateliek
  3. Dvanásť rokov v Amazone a práca ma stále baví
  4. Stáli pred krachom. Firmy prezrádzajú recept na prežitie kríz
  5. Záhadné ženské cviky, ktoré pomôžu aj mužom. Dokážu zlepšiť erekciu
  6. Slováci si za 3 dni objednali dovolenku za 4,98 milióna eur.
  7. Cestujte cez májové sviatky a oddychujte dlhšie. Kam sa vybrať?
  8. Vyberáme si najkrajšiu obnovenú pamiatku, hlasuje sa online
  1. Prihlás sa do programu She's Next na podporu žien-podnikateliek
  2. Cestujte cez májové sviatky a oddychujte dlhšie. Kam sa vybrať?
  3. Slováci si za 3 dni objednali dovolenku za 4,98 milióna eur.
  4. Unilabs Slovensko otvára v Boroch najmodernejšie laboratórium
  5. Istota nízkeho úroku. Krásne bývanie s hypotékou za 1,49 %
  6. Profesionálny šéfkuchár radí: Použitý olej nikdy nevylievajte
  7. Vyberáme si najkrajšiu obnovenú pamiatku, hlasuje sa online
  8. Životné poistenie v čase inflácie. Aká je jeho ideálna výška?
  1. Profesionálny šéfkuchár radí: Použitý olej nikdy nevylievajte 23 947
  2. Fellner je 6 týždňov bez internetu, ako reaguje BUBO? 22 009
  3. Záhadné ženské cviky, ktoré pomôžu mužom. Dokážu zlepšiť erekciu 10 287
  4. Vyvýšené záhony ako novodobý trend v záhradkárstve 7 879
  5. Jazdiť v lete na saniach? Na Madeire vám ukážu, že sa to dá 5 640
  6. Kávový Indiana Jones. Slovák loví raritné kávy v pralesoch 5 438
  7. Má vaše dieťa nárok na 350 eur na kúpu počítača či tabletu? 3 631
  8. Dopestujte si vlastné potraviny. Toto poteší nielen záhradkárov 2 662

Blogy SME

  1. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  2. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  3. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
  4. Milan Dubec: Kedy klesnú ceny nehnuteľnotí v Žiline?
  5. Jozef Drahovský: Budú od januára jazdiť kamióny po diaľniciach bez platenia mýta?
  6. Jozef Drahovský: Zákaz nedeľného predaja, cirkev, ego a zdravý rozum
  7. Adam Austera: Ako sa aktuálne darí najvýznamnejším dodávateľom vakcín proti Covid-19?
  8. INESS: Lieky bude treba platiť inak
  1. Ján Valchár: Rusko sa opevňuje, 1.500 nových ruských tankov na ceste 26 711
  2. Ján Šeďo: Ľudia, kupujte konzervy a borovičku, raketa pôjde do Bratislavy. 26 220
  3. Ivan Bošňák: Menej Agresivity a viac Analytiky pani Kovačič Hanzelová 10 923
  4. Asociácia dôchodkových správcovských spoločností: Opäť doplatia CHUDOBNÍ na BOHATÝCH? Na stole je novelizácia novelizácie druhého piliera 8 058
  5. Magdaléna Cifrová: Rozdielna emočná výbava chlapcov a smutná prognóza nedostatku učiteľov 6 013
  6. Ľudmila Križanovská: Ťažký život bratislavského taxikára. Aj takíto ľudia chodia na ,,mierové" pochody 5 736
  7. Post Bellum SK: Ľudáci sa zbavili najprv židovských dievčat a mladých žien 3 934
  8. Ján Šeďo: Medveď s telemetrickým obojkom trhá človeka ohľaduplne ! 3 607
  1. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
  2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
  3. Jiří Ščobák: Chcete od Hegera krev?
  4. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
  5. Jiří Ščobák: Jak vykrmit akvárium?
  6. Jiří Ščobák: Ako zdaniť dividendy z akcií a ETF? Ako konkrétne vyplniť daňové priznanie?
  7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 57. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 1/2 (1989)
  8. Jiří Ščobák: Recenze služby: Tři roky se Slovnaftbajkem (aneb Bratislava bez auta a električenky)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Výroba húfnic Zuzana 2 a munície v spoločnostiach DMD Holdingu

Dubnica patrí k posledným, kde vedia vyrábať aj ruské 152 mm strely.


a 1 ďalší 7 h
Hotel Aston

Na mieste hotela Aston má vyrásť nový projekt.


13 h
Lubjanka, niekdajšie sídlo sovietskej KGB a dnes ruskej FSB.

S inváziou chceli počkať do leta, Putin nepočúval.


12 h
Ranný brífing SME

Prečítajte si najdôležitejšie správy.


6 h

Neprehliadnite tiež

Heger si prezrel priestory dvoch zrekonštruovaných oddelení v "novej" nemocnici na Triede SNP.

Heger hovoril aj o peniazoch pre detskú.


9 h
Ivan Šramko.

Euro je pre nás veľká výhoda, hovorí.


a 1 ďalší 11 h
Ilustračné foto.

Vyššie sadzby predražili bývanie, dopyt prudko klesol.


12 h
Anton Spišák pôsobí ako analytik v Tony Blair Institute for Global Change v Londýne.

Väčšina Britov si myslí, že odchod z EÚ bola chyba, hovorí analytik Anton Spišák.


12 h

Blogy SME

  1. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  2. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  3. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
  4. Milan Dubec: Kedy klesnú ceny nehnuteľnotí v Žiline?
  5. Jozef Drahovský: Budú od januára jazdiť kamióny po diaľniciach bez platenia mýta?
  6. Jozef Drahovský: Zákaz nedeľného predaja, cirkev, ego a zdravý rozum
  7. Adam Austera: Ako sa aktuálne darí najvýznamnejším dodávateľom vakcín proti Covid-19?
  8. INESS: Lieky bude treba platiť inak
  1. Ján Valchár: Rusko sa opevňuje, 1.500 nových ruských tankov na ceste 26 711
  2. Ján Šeďo: Ľudia, kupujte konzervy a borovičku, raketa pôjde do Bratislavy. 26 220
  3. Ivan Bošňák: Menej Agresivity a viac Analytiky pani Kovačič Hanzelová 10 923
  4. Asociácia dôchodkových správcovských spoločností: Opäť doplatia CHUDOBNÍ na BOHATÝCH? Na stole je novelizácia novelizácie druhého piliera 8 058
  5. Magdaléna Cifrová: Rozdielna emočná výbava chlapcov a smutná prognóza nedostatku učiteľov 6 013
  6. Ľudmila Križanovská: Ťažký život bratislavského taxikára. Aj takíto ľudia chodia na ,,mierové" pochody 5 736
  7. Post Bellum SK: Ľudáci sa zbavili najprv židovských dievčat a mladých žien 3 934
  8. Ján Šeďo: Medveď s telemetrickým obojkom trhá človeka ohľaduplne ! 3 607
  1. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
  2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
  3. Jiří Ščobák: Chcete od Hegera krev?
  4. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
  5. Jiří Ščobák: Jak vykrmit akvárium?
  6. Jiří Ščobák: Ako zdaniť dividendy z akcií a ETF? Ako konkrétne vyplniť daňové priznanie?
  7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 57. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 1/2 (1989)
  8. Jiří Ščobák: Recenze služby: Tři roky se Slovnaftbajkem (aneb Bratislava bez auta a električenky)
SkryťZatvoriť reklamu