Vo francúzskom meste Voiron beží projekt ekologického bývania, v rámci ktorého päť rodín v bytovom dome využíva fotovoltiku na výrobu elektriny a slnečné kolektory na dodávku tepla a ohrev vody.
Panely s výkonom deväť kilowattov pokrývajú 60 štvorcových metrov spoločnej strechy a ročne vyprodukujú 10-tisíc kilowatthodín elektriny. Solárny systém na ohrev vody a vykurovanie s výkonom šesť kilowattov zasa stačí na zníženie spotreby plynu v bytovom dome o polovicu.
Panely však vyrobia viac elektriny, než pätica rodín potrebuje. Zvyšok predáva (prostredníctvom firmy, ktorá im prispela na inštaláciu panelov). Ide o typický príklad takzvanej zdieľanej, respektíve komunitnej energetiky, teda predaj elektriny medzi susedmi či v rámci komunity.
Tento koncept presadzuje Európska komisia od roku 2018, keď prišla so zimným energetickým balíčkom. Podľa nej ide o odpoveď na potrebu rýchlo budovať obnoviteľné zdroje energií. A teda aj na súčasnú energetickú krízu.
Ak členské štáty EÚ budú spolupracovať, do roku 2030 by zdieľaná energetika mohla zabezpečovať 17 percent inštalovanej veternej a 21 percent slnečnej energie.

Na Slovensku mala výrobu a distribúciu elektriny v rámci susedstva či obce riešiť novela zákona o energetike, ktorú parlament schválil vlani v lete. Odborníci však upozorňujú, že má však veľké medzery a založenie energokomunity podľa nej bude zložité.
Čo sa v článku dočítate:
- Ako sa dá elektrina pre vlastnú spotrebu vyrábať v súčasnosti?
- Ako by výroba mala fungovať v rámci energo spoločenstva?
- Prečo to stále nejde a kde sú hlavné problémy?
- Kedy by predaj elektriny v susedstve mohol fungovať aj na Slovensku?
Záujem rapídne rastie
Kto chce elektrinu nielen spotrebúvať, ale aj vyrábať má v súčasnosti v zásade dve možnosti. Prvou je vybudovať takzvaný malý zdroj s maximálnym výkonom do desať kilowattov. Druhou je lokálny zdroj, ktorého výkon limituje len maximálna rezervovaná kapacita distribučnej spoločnosti.