Londýn 25. júla (TASR) - Briti by mohli pracovať až do veku 67 rokov, kým dostanú štátny dôchodok. Navrhuje to v najnovšej správe britský Ústav prieskumu štátnej politiky (IPPR).
Vyšší vek pre odchod do dôchodku by sa mal v krajine zaviesť v období rokov 2020 až 2030. Podľa odborného inštitútu ale musia vláda i zamestnávatelia najskôr získať dôveru verejnosti, než zavedú zmenu.
Jedným zo spôsobov dosiahnutia konsenzu vo veci zvýšenia oficiálneho dôchodkového veku je spojiť ho so zvýšením úrovne základného štátneho dôchodku. Navrhuje to autor správy Peter Robinson. Ten tvrdí, že zvýšenie dôchodkového veku bude kľúčové, ak má britský dôchodkový systém zostať udržateľný a zvládnuť tlak, ktorý na neho pôsobí zo strany starnúcej populácie.
Podľa jeho názoru verejnosť nie je ochotná akceptovať, že priemerný vek sa zvyšuje. Inštitút v prieskume realizovanom vo výskumných skupinách zistil, že ľudia chcú ísť do dôchodku vo veku 65 rokov alebo skôr.
IPPR je presvedčený, že dokiaľ sa nedosiahne jasný politický konsenzus o dôchodkoch, uskutočniť zmenu bude ťažké. Minister pre dôchodkovú reformu Stephen Timms uviedol, že kabinet chce v tejto otázke dosiahnuť konsenzus. Ako dodal: "Vláda nemá plány na zvýšenie štátneho dôchodkového veku, no víta možnosť väčšej voľby pre ľudí, ktorí plánujú svoj dôchodok."
Kongres odborových zväzov naproti tomu varoval, že politika "Pracuj dokiaľ nepadneš" postihne najtvrdšie chudobných.
Hovorca opozičných konzervatívcov pre záležitosti dôchodku Nigel Waterson vyzval na väčšiu flexibilitu a umožnenie tým, ktorí chcú pracovať dlhšie, aby tak mohli urobiť. "V prípade, že vláda očakáva od ľudí, že budú dlhšie pracovať, musí poskytnúť stimuly," dodal.
Informovala o tom britská spoločnosť BBC.