Vlani sa na Slovensku podľa Zväzu automobilového priemyslu (ZAP) predalo 1689 elektromobilov a 1556 plug-in hybridov. Celkovo je v krajine podľa dát ministerstva vnútra registrovaných niečo cez 5700 elektromobilov. Je to len malý zlomok z celkového počtu 2,5 milióna registrovaných vozidiel.

Predaj e-áut je skrátka biedny a je pravdepodobné, že bez štátnych dotácií sa výraznejšie nerozbehne. Slovensko patrí v rámci Európskej únie dlhodobo medzi "najpomalšie" e-trhy.
Spotrebiteľ alebo firma pri kúpe auta na batériu porovnáva predovšetkým obstarávaciu cenu (je vyššia v porovnaní s vozidlami so spaľovacími motormi), ako aj možnosti a ceny jeho nabíjania (v porovnaní s tankovaním benzínu a nafty).
INDEX prepočítal náklady na prevádzku auta v dvoch modelových príkladoch: pri domácom nabíjaní a pri nabíjaní na verejnej pomalej (AC) nabíjačke. Porovnávali sme benzínovú Škodu Kodiaq 1.5 TSI a elektrickú alternatívu Škoda Enyaq iV 60.
Enyaq bol vlani najpredávanejším elektromobilom na Slovensku a aj Kodiaq je medzi záujemcami pomerne obľúbený, v minulom roku bol celkovo 15. najpredávanejším modelom. Navyše, rozmery oboch áut sú podobné.
Scenár č. 1: domáce nabíjanie
V prvom modelovom príklade uvažujeme o vodičovi, ktorý si auto nabíja z vlastného wallboxu (doma alebo vo firme). Zároveň predpokladáme, že si nevyrába vlastnú elektrinu pomocou fotovoltických panelov, lebo sú zatiaľ pomerne málo rozšírené. Ďalší predpoklad je, že využíva aj verejnú nabíjačku, a to 25 percent z celkového času nabíjania.
Ako vyzerajú náklady na dojazd? V prípade Kodiaqu výrobca uvádza priemernú spotrebu 7,2 litra na sto kilometrov. Pri súčasnej cene benzínu na úrovni okolo 1,59 eura za liter to znamená 11,44 eura na sto kilometrov.