Akciám, dlhopisom ani fondom sa v uplynulom roku nedarilo. Kto z akéhokoľvek dôvodu musel investície vybrať, pravdepodobne skončil v strate.
"Akcie a dlhopisy, ktoré tvoria základ takmer každého investičného portfólia, klesali bok po boku a takmer rovnakým tempom," opísal vlaňajší finančný rok Martin Smrek, vedúci produkt manažmentu Tatra Asset Managementu.
Výsledkom bol prvý skutočný "medvedí" trh na akciách od veľkej finančnej krízy v rokoch 2007 až 2009.

"Pre investorov to bola ťažko riešiteľná situácia. Keď sa nedarí akciám ani dlhopisom, ťažko sa dá v takomto období zarábať," dodal Smrek.
Vypredávať investície v takýchto časoch je veľmi nerozumné. Čo v prípade, že investor nemal na výber?
Môže si prípadné zisky a straty započítať v daňovom priznaní? Z akých investícií daň platiť nemusí? Na päť praktických príkladov odpovedá Róbert Janeček, partner v spoločnosti CCS Tax.
Akých päť príkladov sme v článku rozobrali
1. Môžem si zisk a stratu započítať a neplatiť daň zo ziskových fondov? Ako to funguje, keď sa pri fondoch uplatňuje zrážková daň? Mala by som podať daňové priznanie a zrazenú daň mi štát vráti?
2. V roku 2021 som investoval päťtisíc eur do ETF fondov, vlani som však potreboval peniaze na rekonštrukciu a po vyše roku som ich vybral so ziskom. Sú tieto príjmy oslobodené od dane alebo ich musím priznať v daňovom priznaní?
3. Som živnostník a v marci budem podávať daňové priznanie. Predal som nakúpené podielové fondy, ETF aj akcie. Môžem si straty zo všetkých týchto investícií dať do daňového priznania a znížiť si o ne daňovú povinnosť?
4. Vlani som oslávil 60 rokov a poisťovňa mi vyplatila plnenie poistky, keďže som sa dožil tohto jubilea. Plnenie bolo znížené o zrážkovú daň vo výške 19 percent. Musím z neho zaplatiť aj zdravotné odvody?
5. Vlani som kupoval a predával rôzne kryptomeny, pričom pri niektorých transakciách som bol v zisku, pri iných v strate. Aké doklady potrebujem priložiť k daňovému priznaniu? Môžem si uplatniť oslobodenie od dane do výšky 500 eur?