BERLÍN. Rozpad Európskej únie by mal značné hospodárske dopady na členské štáty, najviac by utrpeli malé ekonomiky, ako je Malta a Luxembursko, kde by sa hrubý domáci produkt (HDP) na obyvateľa prepadol takmer o 20 percent.
Uvádza to v utorok zverejnená štúdia nemeckého hospodárskeho inštitútu Ifo a ekonomicko-politickej platformy EconPol Europe. Veľké následky by mal zánik únie aj pre Českú republiku a Slovensko.
Slovensko by rozpad zabolel
"Ak by sme zohľadnili transferové platby medzi únijnými štátmi, bola by strata prosperity u čistých transferových príjemcov ako Maďarsko, Litva a Bulharsko takmer dvojnásobná. Čistí platitelia, ako je Nemecko a Švédsko, by stratili o niečo menej. Výhody, ktoré by čistia platitelia z konca transferových platieb mohli mať, by však nakoniec boli menšie ako straty, ktoré by rozpadom EÚ nastali, "povedala výskumníčka a jedna z autoriek štúdie Jasmin Gröschlová z Ifo.
V prípade Nemecka by výhody znamenali 0,2 percentuálneho bodu v porovnaní s prepadom HDP na obyvateľa o 5,23 percenta v prípade zrušenia všetkých únijných dohôd.
Najviac by rozpad EÚ pocítili Malta (prepad o 19,38 percenta) s Luxemburskom (prepad o 18,06 percenta). U Slovenska by prepad predstavoval 11,57 percenta, u Maďarska 11,53 percenta, u Česka 9,86 percenta a u Poľska 7,18 percenta. Najmenej by koniec Európskej únie poškodil Španielsko, kde prieskum uvádza pokles HDP na obyvateľa o 3,69 percenta.

Štúdia sa venuje aj scenárom, keď by síce Európska únia zostala zachovaná, skončili by sa však niektoré jej kľúčové piliere. Rozpad len vnútorného trhu by v takom prípade tiež najvýraznejšie dopadol na Maltu (pokles o 14,56 percenta) a Luxembursko (pokles o 13,47 percenta).
Z krajín Vyšehradskej skupiny (V4) by najväčšie následky pocítili Maďarsko (pokles o 8,24 percenta) so Slovenskom (pokles o 8,11 percenta). HDP na obyvateľa by sa v Česku znížil o 7,4 percenta a v Poľsku o 5,11 percenta.
Menej vážny by bol samostatný koniec eurozóny, kde by najviac stratilo Luxembursko (pokles o 2,53 percenta). Pokles HDP na obyvateľa v Česku, ktoré euro zatiaľ nezaviedlo, v takom prípade ekonómovia vyčíslili na 0,16 percenta. Ešte miernejšie následky by malo rozpustenie colnej únie, ktoré by najviac postihlo Írsko (pokles o 0,37 percenta), naopak Grécku (plus 0,31 percenta) by hospodársky pomohlo. Pre Česko by koniec colnej únie znamenal pokles HDP na obyvateľa o 0,31 percenta.
Hranice s kontrolami by nás stáli veľa
Ekonómovia prepočítali aj hospodárske dopady zrušenia schengenského priestoru, v ktorom členské štáty nevykonávajú kontroly na vnútorných hraniciach. Najväčšie následky by zaznamenali Estónsko (pokles o 4,23 percenta) a Malta (pokles o 3,9 percenta) s Maďarskom (pokles o 3,48 percenta). V Česku by pokles predstavoval 2,33 percenta.
Ekonómovia uvádzajú, že na štúdiu o ekonomických dôsledkoch rozpadu Európskej únie využili komplexné empirické analýzy z roku 2022. Zmeny voči HDP na obyvateľa potom výskumníci vzťahujú k východiskovému roku 2014.