Keď pred desiatimi rokmi poľská firma Muszynianka vyrukovala s plánom vyvážať potrubím slovenskú minerálnu vodu z prihraničnej obce Legnava, vláda Roberta Fica (Smer) zareagovala návrhom ústavného zákona o ochrane vody.
Podľa zákona je voda strategickou surovinou, ktorá sa nesmie exportovať. Poliaci síce Slovensko zažalovali, že im bráni v slobodnom podnikaní, spor však napokon v roku 2020 prehrali.
Hoci export vody potrubím je zakázaný, v plastových či sklenených fľašiach sa vyvážať môže. Prax však ukazuje, že to nie je jednoduché. Aj najznámejším slovenským minerálkovým značkám sa darí v cudzine predať len malú časť produkcie.
Podľa Štatistického úradu SR sa zo Slovenska vlani vyviezlo 43 miliónov litrov prírodnej minerálnej vody bez oxidu uhličitého čiže bez bubliniek, kým v roku 2021 to bolo niečo cez 29 miliónov litrov.
Kto má toto „národné bohatstvo“ v rukách? INDEX sumarizuje vlastnícke pozadie slovenských minerálok. Točia sa okolo nich finančné skupiny, miestni podnikatelia ale i známe kontroverzné mená.
V článku sa dozviete:
- Komu patria minerálky na Slovensku
- Prečo sa ich neoplatí vyvážať do arabských krajín ani k susedom
- Prečo pramene kupovali aj kontroverzní podnikatelia
- Ktoré minerálky uspeli na trhu
- Ktorá minerálka patrila Kočnerovi
Budiš, Fatra a Gemerka pod Jánom Sabolom
- Majiteľ: Budiš (podnikatelia okolo Jána Sabola)
- Lokalita: Budiš, Martin a Tornaľa (okres Turčianske Teplice, Martin a Revúca)
- Tržby v roku 2021: 45,3 milióna eur
- Hospodársky výsledok v roku 2021: strata 530-tisíc eur
Podnikatelia okolo Jána Sabola v roku 1996 kúpili Stredoslovenské žriedla, ktoré fľašovali minerálne vody Fatra a Budiš. Neskôr k nimi pridali Gemerku. Vrt pri Tornali chcela kúpiť Coca Cola, no Sabolovci ju predbehli.
Ich firme sa spočiatku veľmi nedarilo. V roku 1999 sa jej generálny riaditeľ Ján Číž posťažoval, že majú veľké problémy s exportom: "Najviac vyvážame do Česka, no i to len sporadicky."
Napriek tomu Stredoslovenské žriedla investovali 20 miliónov korún (v prepočte konverzným kurzom 667-tisíc eur) do výstavby novej čistiacej stanice.
Na prelome milénií sa trh zmenil v tom, že popri raste domácej spotreby pribúdala aj konkurencia. Do minerálok sa pustila finančná skupina J&T, Slovintegra privatizéra Slovnaftu Slavomíra Hatinu či vtedy ešte len sa rozbiehajúca Arca Capital.