Pred niečo vyše šiestimi rokmi sa obyvatelia Spojeného kráľovstva v referende rozhodli, že opustia Európsku úniu. Tesná väčšina Britov uverila, že samostatnosť im prinesie nové trhy, viac pracovných príležitostí a skoncuje s migráciou z východnej Európy.
Dnes už by sa mnohí z tých, čo hlasovali za odchod, rozhodli inak. „Väčšina spoločnosti berie Brexit ako nie úplne správne rozhodnutie, respektíve ho považuje za chybu,“ tvrdí analytik londýnskeho Inštitútu Tonyho Blaira Anton Spišák, ktorý bol počas vyjednávaní o odchode z EÚ poradcom britskej vlády.

Negatívne dosahy brexitu podľa neho potvrdzujú aj štatistiky. Britská ekonomika zažíva pokles medzinárodného obchodu, pracovný trh zápasí s nedostatkom kvalifikovaných zamestnancov.
„Počet migrantov sa neznížil, sú však často z krajín mimo Európskej únie a nie vždy ide o kvalitných pracovníkov,“ vysvetľuje Anton SPIŠÁK v rozhovore pre INDEX.
Čo sa v rozhovore dočítate:
- Čo bolo na rokovaniach o brexite najnáročnejšie
- Prečo bolo treba riešiť hranicu medzi Severným Írskom a Írskou republikou
- Ako sa vyvíja ekonomika Spojeného kráľovstva tri roky po brexite
- Či krajina zvláda energetickú krízu lepšie ako EÚ
- Prečo v britských obchodoch chýba zelenina
- Prečo chýbajúci konsolidačný plán môže byť pre slovenský rozpočet katastrofou
Ako jeden z poradcov britskej vlády ste sa zúčastnili na pobrexitových rokovaniach. Ako to vnímate s odstupom času?
Napriek tomu, že brexit sa stal už pred pár rokmi a tranzičné obdobie sa skončilo v roku 2020, veľmi veľa otázok je stále do istej miery nezodpovedaných. A to napriek tomu, že vtedajší premiér Boris Johnson po rokovaniach vyhlasoval opak. Brexit je v skutočnosti niečo, čo vzťahy medzi Spojeným kráľovstvom a Európskou úniou poznačí ešte na niekoľko ďalších rokov.
V írskej otázke ukázala EÚ flexibilitu
Čo bolo na rokovaniach najnáročnejšie?