WASHINGTON. Po Silicon Valley Bank zatvorili americké regulačné úrady ďalšiu banku.
Len dva dni po Silicon Valley Bank postihol v nedeľu rovnaký osud newyorskú Signature Bank, ktorej zatvorenie predstavuje tretí najväčší krach v americkom bankovom systéme.
Tretí najväčší krach
Kontrolu nad Signature Bank, ktorej hodnota aktív dosahovala na konci minulého roka 110,36 miliardy dolárov (104,25 miliardy eur) a hodnota vkladov 88,59 miliardy dolárov, prevzal Federálny úrad na ochranu vkladov.
Americké ministerstvo financií v tejto súvislosti uviedlo, že vlastníci vkladov v SVB či Signature Bank o svoje peniaze neprídu, zároveň však ubezpečilo, že "daňoví poplatníci žiadne náklady spojené so zatvorením bánk znášať nebudú".

Signature Bank bola komerčná banka, ktorej takmer štvrtina vkladov ku koncu septembra pochádzala zo sektora kryptomien.
V decembri však banka oznámila, že objem týchto vkladov zredukuje o osem miliárd dolárov. Banka poskytovala dlhé roky svoje služby bývalému americkému prezidentovi Donaldovi Trumpovi a jeho rodine, spoluprácu s Trumpom však ukončila v roku 2021 po útoku na Capitol zo 6. januára toho roka.
V reakcii na vývoj situácie na americkom bankovom trhu Washington prijal v nedeľu opatrenia s cieľom upokojiť investorov a zvýšiť dôveru v americký finančný systém.
Krach Signature predstavuje tretí najväčší krach v americkom bankovom sektore, keď túto banku predbehli v piatok zatvorená SVB a pred ňou Washington Mutual, ktorá skrachovala v roku 2008 počas svetovej finančnej krízy.
Preklenovacia banka
Federálny úrad na ochranu vkladov preto v nedeľu vytvoril "preklenovaciu" banku, ktorá od pondelka umožní klientom Signature Bank prístup k ich peniazom.
Klienti banky Signature sa automaticky stanú klientmi novej preklenovacej banky, uviedol Federálny úrad na ochranu vkladov s tým, že za jej šéfa bol vymenovaný bývalý šéf banky Fifth Third Bancorp Greg Carmichael.
Aj klienti SVB budú mať od pondelka prístup k svojim vkladom. Pomoc sa však týka iba klientov bánk, nie akcionárov a držiteľov dlhopisov.
Ako uviedla guvernérka štátu New York Kathy Hochulová, dúfa, že najnovšie kroky americkej vlády zvýšia dôveru v stabilitu amerického bankového sektora. "Viacerí vlastníci vkladov v týchto bankách sú malé firmy, vrátane tých, ktorí sú motorom inovačnej ekonomiky. Ich úspech je kľúčový pre ekonomiku štátu New York," dodala Hochulová.
Európske trhy otvorili obchodovanie poklesom
Európske akciové trhy otvorili pondelkové obchodovanie poklesom. Je to reakcia na vývoj na americkom bankovom trhu v posledných dňoch.
Hlavný index londýnskej burzy FTSE 100 klesol po otvorení o 0,3 percenta na 7724,32 bodu.
V rámci eurozóny hlavný index nemeckej akciovej burzy vo Frankfurte nad Mohanom DAX zaznamenal pokles o 0,1 percenta na 15.411,42 bodu a kľúčový index parížskej burzy CAC 40 klesol o 0,5 percenta na 7186,25 bodu.
Akcie bánk v Európe aj Ázii však zaznamenali prudký pokles. Bankový index STOXX, ktorý v piatok klesol o 3,78 percenta, zaznamenal v pondelok ďalší pokles o 4,3 percemnta. Index tak smeruje k najväčšiemu poklesu za dva dni od invázie Ruska na Ukrajinu koncom februára minulého roka.
Výrazný pokles zaznamenali akcie nemeckej banky Commerzbank a švajčiarskej Credit Suisse. V prvom prípade klesli akcie o 7,5 percenta, v druhom o 7,8 percenta.
Akcie britskej banky HSBC, ktorá v pondelok oznámila prevzatie britskej divízie americkej SVB s cieľom zabrániť rozšíreniu krízy na britský finančný trh, klesli o 2,6 percenta.
Už skôr, ešte pred otvorením európskych trhov, zaznamenali pokles akciové trhy v Japonsku či Singapure, pričom nadol opäť smerovali najmä akcie bánk.
"Je tu stále riziko, že sa do ťažkostí dostanú malé banky s veľkým počtom klientov citlivých na pohyb úrokových sadzieb," povedal analytik zo Swissquote Bank Ipek Ozkardeskaya. Zároveň však dodal, že americké úrady robia opatrenia, aby šíreniu problému zabránili.
Podľa analytikov Goldman Sachs Federálny rezervný systém vzhľadom na vývoj udalostí ponechá na najbližšom zasadnutí, ktoré sa uskutoční 21. a 22. marca, úrokové sadzby na nezmenenej úrovni.
Jedna z najväčších investičných bánk pôvodne očakávala, že centrálna banka na blížiacom sa zasadnutí zvýši úrokové sadzby o 25 bázických bodov.
"Vzhľadom na najnovší stres v bankovom systéme nepočítame s tým, že Federálny výbor pre voľný trh na zasadnutí 22. marca pristúpi k zvýšeniu úrokových sadzieb," uviedli analytici banky.
V Nemecku zatvorili pobočku skrachovanej SVB
Nemecký úrad pre dohľad nad finančnými trhmi v pondelok s okamžitou platnosťou zastavil činnosť miestnej pobočky skrachovanej Silicon Valley Bank.
Úrad uviedol, že k tomuto kroku pristúpil vzhľadom na riziko neplnenia záväzkov voči veriteľom. Ťažkosti nemeckej pobočky SVB však podľa jeho vyhlásenia neohrozujú stabilitu nemeckého finančného systému.
Bankrot dvoch amerických bánk nepredstavuje hrozbu ani pre francúzske finančné inštitúcie. Povedal to francúzsky minister financií Bruno Le Maire.
Podľa ministra je francúzsky finančný systém stabilný a banky sú vysoko likvidné, takže sú schopné ustáť aj prípadné externé šoky.
Navyše, na rozdiel od SVB, ktorá sa výrazne zameriavala na technologický sektor, francúzske banky "nie sú orientované na jeden sektor, ale sú silne diverzifikované," dodal Le Maire.
Aj Európska komisia sleduje situáciu po krachu Silicon Valley Bank. Banka však bola v EÚ prítomná len vo veľmi obmedzenej miere. Uviedol to hovorca Európskej komisie.
Národná banka Slovenska tiež sleduje vývoj okolo krachu Silicon Valley Bank. V súvislosti s tým však nevníma riziko prenosu na domáci bankový sektor.
"Udalosť, ktorá sa stala v Spojených štátoch, je veľmi špecifická. Na Slovensku žiadnu podobnú banku nenájdete, pretože obchodné modely bánk na Slovensku sú konzervatívne a výrazne viac diverzifikované," zdôraznil vedúci oddelenia komunikácie NBS Peter Majer.