Keď minulý týždeň skrachovala americká Silicon Valley Bank (SVB), ktorej klientmi boli najmä technologické startupy a fondy rizikového kapitálu, časť ich majiteľov a investorov znervóznela. Niektorí prišli o peniaze, ktoré mali v banke uložené.
Slovensko-americký startup Tachyum, ktorý pracuje na vývoji čipu novej generácie pre dátové centrá či aplikácie umelej inteligencie (AI), tvrdí, že služby SVB nevyužíval.
"Preferujeme veľké banky, takže krach SVB naše budúce financovanie neovplyvní," uvádza pre INDEX zakladateľ a šéf Tachya Radoslav Danilák.

Druhá vec je, že jeho projekt mešká. Podľa pôvodných plánov mal byť čip vo výrobe v prvom polroku 2021 a odvtedy sa termín viackrát posúval.
Podľa Daniláka to však nesúvisí s problémami s financovaním projektu, hoci pripúšťa, že investori sú v poslednom čase opatrnejší.
V článku sa dozviete:
- Má Tachyum problémy so získavaním nových investorov?
- Čo spôsobuje meškanie projektu?
- Prečo sa Tachyum súdil s dodávateľom?
- Čo môže spôsobiť meškanie čipu?
- Kedy sa začne čip vyrábať?
Pripravujú ďalšie investičné kolo
V roku 2021 Tachyum uzavrel investičné kolo Series B, ktoré viedla investičná skupina IPM v spolupráci so spoločnosťou Across Private Investment. Startup od investorov vyzbieral bližšie nešpecifikované desiatky miliónov eur.