Viola Ternényová býva v staršom rodinnom dome v Bratislave, ktorý väčšou rekonštrukciou prešiel naposledy v roku 1995. Vlani v lete sa preto rozhodla zatepliť podlahu podkrovia a vymeniť zdroj na ohrev vody za solárne panely. Stálo ju to viac ako desaťtisíc eur.
Na časť investície chcela použiť dotáciu z výzvy na obnovu rodinných domov z európskeho plánu obnovy, ktorú ministerstvo životného prostredia vyhlásilo v októbri. Žiadosť spolu so všetkými prílohami zaslala Slovenskej agentúre životného prostredia (SAŽP), ktorá dotácie zastrešuje, v polovici novembra.
Ako hovorí, dala si pozor, aby jej nič nechýbalo. „Pred úpravami aj po nich som si dala vyhotoviť energetický certifikát. Mám fotografie pred obnovou aj po nej a taktiež oznámenie stavebného úradu, že proti týmto úpravám nemal námietky,“ vyratúva Viola Ternényová.

Je preto pravdepodobné, že podmienky na dotáciu splnila. Na odpoveď na svoju žiadosť, ktorú SAŽP preukázateľne dostala 16. novembra, však čaká doteraz. Čiže už štvrtý mesiac.
Nie je sama. Spätnú väzbu po podaní žiadosti nemá väčšina záujemcov o dotáciu na obnovu budov. Ďalší majú zasa problémy s tým, aby vôbec porozumeli dokumentov, ktoré majú slúžiť ako podklad pri vypĺňaní žiadosti.
Čo sa v článku dočítate:
- Čo trápi žiadateľov, ktorí sa zapojili do pilotných výziev na dotácie na obnovu budov?
- Prečo ľudia často hľadajú externú pomoc pri vypĺňaní žiadostí?
- Ako problémy zdôvodňuje Slovenská agentúra životného prostredia a čo s nimi mieni spraviť?
Čakajte, ste v poradí
Po štyroch mesiacoch sa Viola Ternényová dožadovala odpovede aspoň cez kontaktný formulár na oficiálnej webovej stránke Obnovdom.sk. Zo SAŽP jej napísali, že žiadosti posudzujú v poradí, v akom boli predložené, a to v primeranej lehote. Tá však nie je definovaná zákonom. Ako dlho ešte bude čakať, sa tak nedozvedela.