Prečo niekto dostal zvýšené zálohové platby za byt už ku koncu minulého roka, iný v januári a niekto až vo februári a ako to, že jednému sa zvýšili zálohové platby o 20 eur a druhému aj o 50 eur, hoci bývajú v rovnako veľkých domácnostiach?
Môžete platiť menej, keď budete šetriť vodou a kúrením? Ako výšku zálohových platieb ovplyvnil minulý rok s turbulentným vývojom cien energií a oneskoreným schválením štátnej pomoci s drahými energiami?
Spýtali sme sa správcovských spoločností v Prešove, vo Zvolene a v Bratislave.
Legislatíva sa oneskorila
„Ideálne mali domácnosti v novembri 2022 dostať zálohový predpis platný od 1. januára 2023. Podľa zákona o vlastníctve bytov a nebytových priestorov je úhrada za užívanie bytu splatná mesiac vopred, to znamená za január 2023 sa platí v decembri 2022 a zálohový mesačný predpis mali dostať domácnosti v novembri 2022,“ hovorí Mária Hornoveská, predsedníčka Stavebného bytového družstva (SBD) Zvolen.

„Ale ako ho bolo možné stanoviť v novembri 2022? Zvýšenie cien od 1. januára 2023 bolo isté, no výška cien bola otázna vzhľadom na avizovanú pomoc štátu domácnostiam. Od leta 2022 bola deklarovaná vládna pomoc domácnostiam, avšak legislatívny proces a zastropovanie cien energií boli schválené až vyhláškou dňa 29. decembra 2022,“ zdôrazňuje.
Najviac tepla v januári
Mnohé správcovské spoločnosti boli nútené reagovať zvýšením zálohových platieb ešte pred schválením štátnej pomoci domácnostiam, keďže sami dostali už koncom roka 2022 zvýšené faktúry od dodávateľov energií a služieb. V mesiaci január pritom domácnosti spotrebujú až 19 percent celoročnej spotreby tepla na vykurovanie, no každý mesiac platia rovnako – jednu dvanástinu, čo predstavuje 8,3 percenta celoročnej spotreby.
„To vyžaduje finančné rezervy na účtoch bytových domov, nehovoriac o zvýšení cien energií od januára 2023,“ dodáva.