Energetická kríza ustupuje, no otázky, ako znížiť účty za elektrinu, plyn a teplo v domácnosti ostávajú. Navyše, čoraz viac Slovákov berie zníženie energetickej a uhlíkovej stopy ako svoj príspevok v boji s klimatickou krízou.
Je lepšie postaviť si dom z tehál alebo dreva? Oplatí sa investovať do fotovoltiky? Aké výhody prináša tepelné čerpadlo? Koľko môžu ušetriť energeticky úsporné riešenia pre rodinné domy? A kedy sa investícia do nich vráti?
V článku sa dozviete:
- Či je energeticky efektívnejší drevodom alebo tehlová stavba?
- Aká strecha je úspornejšia?
- Aké okná majú lepšie izolačné vlastnosti?
- Ako sa dá ušetriť na fotovoltike?
- Ako si vybrať tepelné čerpadlo?
- Prečo investovať do rekuperácie?
Zateplenie je základ
Ak si chcete postaviť energeticky efektívny dom, nestačí sa zamyslieť len nad tým, aký materiál na jeho výstavbu primárne použijete. Tehla aj drevo majú solídne izolačné vlastnosti, záleží však na ich kvalite a na kvalite vyhotovenia stavebných prác.
"Aj v prípade drevodomu, aj v prípade tehlového domu je možné dosiahnuť vysoký energetický štandard," hovorí analytik organizácie Budovy pre budúcnosť Richard Paksi.
Ako dodáva, pri znižovaní spotreby energie v dome je kľúčové znížiť stratu tepla prestupom cez konštrukcie. V nedostatočne zateplenom dome je zbytočné špekulovať nad fotovoltikou či tepelným čerpadlom.
"Zateplením strechy dokážete usporiť 15 percent energie. Celkovým zateplením domu to môže byť viac ako 50 percent," vyčísľuje Paksi.