ŽENEVA. Druhá najväčšia švajčiarska banka Credit Suisse, ktorú v poslednej chvíli zachránilo pred krachom prevzatie jej silnejším domácim rivalom UBS, sľúbila v uplynulom roku svojim vrcholovým manažérom odmeny vo výške približne jednej miliardy švajčiarskych frankov a väčšinu z tejto sumy už vyplatila.

Credit Suisse podľa zdrojov oboznámených s problematikou v internej správe ubezpečila zamestnancov, že zatiaľ nevyplatené bonusy dostanú a zvýšenie platov sa uskutoční podľa plánu.
Banka existenciu správy potvrdila, k jej obsahu sa však nechcela bližšie vyjadrovať.
Zamestnanci Credit Suisse sa aspoň predbežne budú musieť zriecť určitých benefitov. Švajčiarska vláda v utorok večer oznámila že ministerstvo financií pozastavilo tzv. "variabilné odmeny", napríklad vo forme akcií.
Už vyplatených alebo práve vyplácaných kompenzácií sa však tento krok netýka, spresnila vláda.

Credit Suisse, ktorá vznikla v roku 1856, doplatila na chybné rozhodnutia manažérov v minulosti a tiež na škandály v investičnom bankovníctve.
Väz jej zlomila až kríza dôvery, keď klienti začali vo veľkom vyberať vklady. Súčasťou dohody o prevzatí Credit Suisse najväčšou švajčiarskou bankou UBS bola aj pomoc od vlády a Švajčiarskej národnej banky v celkovom objeme takmer 260 miliárd frankov, čo predstavuje až tretinu hrubého domáceho produktu krajiny.
UBS uviedla, že za domácu bankovú dvojku so 167-ročnou históriou zaplatí 3,2 miliardy dolárov.
UBS aj Credit Suisse patria do skupiny 30 globálnych systémovo dôležitých bánk, ktoré regulačné orgány pozorne sledujú, a kolaps Credit Suisse by mohol mal negatívny vplyv na celý globálny finančný systém.
"Bankrot Credit Suisse by napáchal obrovské vedľajšie škody - aj na švajčiarskom finančnom trhu, predstavoval by riziko nákazy pre UBS a ďalšie banky, a tiež na medzinárodnej úrovni," uviedla švajčiarska ministerka financií Karin Kellerová-Sutterová.