Keď Slovenská pošta pred dvoma rokmi v máji 2021 sprístupnila v Banskej Štiavnici svoj 135. exteriérový balíkový box, vyzeralo to s ambíciami štátnej firmy v tomto perspektívnom segmente doručovateľských služieb vcelku nádejne.
"Využívanie balíkoboxov je jednoduché, pohodlné, dáva klientovi voľnosť organizovať si svoj čas a vyhnúť sa čakaniu na pošte," povedal riaditeľ podniku Martin Lupták.
Slovenská pošta v tom čase pripravovala tender na ďalších 270 balíkoboxov, aby zachytila trend online nakupovania, ktorý sľuboval aj nárast príjmov doručovateľských firiem.
Plány Slovenskej pošty sa, bohužiaľ, veľmi nenaplnili. Martin Ľupták už jej riaditeľom nie je, pričom za "kus dobrej práce" mu osobne poďakoval predseda hnutia Sme rodina Boris Kollár, ktoré ho do funkcie nominovalo, a podnik odvtedy pridal do portfólia len dvadsiatku ďalších balíkových terminálov.
Do balíkomatov sa medzičasom pustili súkromní doručovatelia a niektorí z nich poštu výrazne predbehli. Napríklad Packeta Slovakia má v súčasnosti v prevádzke 1700 týchto zariadení a Alza vyše 560.
V článku do dočítate:
- Prečo rastie balíkový biznis?
- Prečo pošta zaostáva v počte balíkoboxov a ako chce meškanie dobehnúť?
- Koľko balíkoboxov majú iní hráči na trhu a aké majú plány pri rozširovaní siete?
- Ako sa používajú balíkomaty na doručovanie i podávanie zásielok?
Balíky nestačia vykryť prepad listov
Pre Slovenskú poštu je balíkový biznis zásadný, pretože má zrejme najväčší potenciál kompenzovať pokles príjmov z doručovania listových zásielok. Ľudia totiž posielajú menej listov a firmy na hromadné listové zásielky využívajú aj služby alternatívnych doručovateľov.
Aj preto bola Slovenská pošta v posledných rokoch v červených číslach. Jej strata vlani dosiahla viac ako 7,8 milióna eur, v roku 2021 to bolo dokonca 11,6 milióna eur.
Za posledných päť rokov bola pošta v zisku len raz. Nepriaznivé hospodárske výsledky boli jedným z dôvodov, prečo začiatkom tohto roka ohlásila zdraženie poštovného, prepúšťanie a rušenie pobočiek.
Príjmy z doručovania balíkov vlani predstavovali 43 miliónov eur, čo je menej ako 14 percent z celkových výnosoch, ktoré dosiahli vyše 300 miliónov eur.