Zákaz predaja nových spaľovacích áut v Európskej únii po roku 2035 nebude v takej striktnej podobe, ako sa pôvodne predpokladalo.
Potom ako dohodu na poslednú chvíľu zablokovali Nemci s podporou Talianska, Česka, Poľska, Bulharska a Slovenska, Európska komisia urovnala spor kompromisom, ktorý obsahuje výnimku pre syntetické palivá.

Syntetické palivá, alebo tiež e-palivá, sú považované za uhlíkovo neutrálne a popri batériách a vodíku majú byť treťou možnosťou, ako môžu byť autá v budúcnosti poháňané.
E-palivá budú začlenené do nového európskeho nariadenia, pričom dostanú vlastnú kategóriu vozidiel. „Chceme, aby bol proces dokončený do jesene 2024,“ zdôraznil nemecký minister dopravy Volker Wissing.
Kompromis uvítal aj poverený slovenský premiér Eduard Heger: „Musíme zohľadniť realistický vývoj, a to sa týka aj automobilov a spaľovacích motorov. Slovensko je prepojené pupočnou šnúrou s Nemeckom.“
Čo sa v článku dočítate?
- Ako sa vyrábajú syntetické palivá?
- Prečo je Porsche jedinou automobilkou, ktorá vidí v e-palivách zmysel?
- Koľko stojí liter e-paliva a prečo je jeho cena taká vysoká?
- Bude e-palivá vyrábať Slovnaft a prípadne aj ďalší slovenskí producenti?
Lákavá alternatíva. V teórii
Hľadanie náhrady za palivá z ropy nie je nič nové. Už v roku 1913 získal nemecký chemik Friedrich Bergius patent na technológiu skvapalňovania uhlia.