FRANKFURT NAD MOHANOM. Akcie Deutsche Bank v piatok strácali viac ako 10 perecent.
Najväčšia nemecká banka sa dostala pod tlak, keďže náklady na poistenie proti riziku platobnej neschopnosti prudko vzrástli, čo vyvolalo obavy z prehĺbenia krízy v bankovom sektore.
Hlboké straty dopoludnia vykazovali aj ďalšie popredné európske banky.

Okolo 11.00 h SEČ akcie Deutsche Bank na frankfurtskej burze klesli o 11,5 percenta. Jej domáci konkurent Commerzbank oslabil o 8,5 percenta, zatiaľ čo v Paríži sa akcie Societe Generale prepadli o 6,72 percenta.
Akcie Deutsche Bank oslabujú už tretí deň za sebou. "Pád akcií nemeckého bankového giganta ťahá dole aj ďalšie významné európske banky, a to na čele so Société Générale a tiež Commerzbank, ďalšou väčšou nemeckou bankou," uviedol pre ČTK ekonóm Trinity Bank Lukáš Kovanda. Podľa neho hrozí obnovenie bankovej paniky.
"Deutsche Bank je už nejaký čas v centre pozornosti, podobným spôsobom ako Credit Suisse," povedal podľa Reuters Stuart Cole, hlavný makroekonóm Equiti Capital.
Medzi rakúskymi bankami obchodovanými na burze vo Viedni do 11.00 h SEČ stratili akcie spoločnosti BAWAG 6,4 percenta. Raiffeisen Bank International oslabila o takmer päť percent a Erste Group si odpísala 4,4 percenta.
Akcie Raiffeisen Bank International okrem nedávnych otrasov v bankovom sektore ovplyvnili aj medializované informácie, podľa ktorých Európska centrálna banka nalieha na spoločnosť, aby predložila plán stiahnutia sa z ruského trhu.
Vo Švajčiarsku akcie bánk UBS a Credit Suisse AG klesli o 6,3 percenta, respektíve 6,7 percenta po správe, že federálne ministerstvo spravodlivosti v USA preveruje, či tieto úverové ústavy nepomáhali ruským oligarchom obchádzať sankcie.
Credit Suisse sa predtým, ako západné krajiny po invázii na Ukrajinu zaviedli sankcie, zameriavala na bohatých Rusov. V čase najväčšieho rozmachu banka spravovala pre ruských klientov viac ako 60 miliárd dolárov, ktoré Credit Suisse generovali ročné výnosy medzi 500 a 600 miliónmi dolárov.

V čase, keď banka vlani v máji ukončila svoje podnikanie s jednotlivými ruskými klientmi, pre nich Credit Suisse držala asi 33 miliárd dolárov, čo je o 50 percent viac ako UBS, a to napriek tomu, že je podnikanie tejto spoločnosti v oblasti správy majetku rozsiahlejšie.
Americké ministerstvo spravodlivosti vlani zriadilo pracovnú skupinu KleptoCapture, ktorá má presadzovať sankcie proti bohatým Rusom napojeným na ruského prezidenta Vladimira Putina. Americká vláda im od tej doby zabavila množstvo jácht, súkromných lietadiel a luxusných nehnuteľností.
Na širšom akciovom trhu strácal paneurópsky index STOXX 600 index 1.5percenta.
Šéfka Európskej centrálnej banky Christine Lagardová povedala lídrom Európskej únie, že banky v eurozóne sú odolné. Majú totiž silnú kapitálovú a likvidnú pozíciu.
ECB by im navyše v prípade potreby mohla poskytnúť dodatočnú likviditu.