Tento rok sa na Slovensku zavrie aj posledná baňa na ťažbu hnedého uhlia. Skončí sa tak tradícia, ktorá na hornej Nitre dominovala vyše 110 rokov. Prievidzu a okolie čaká zmena zdroja na výrobu elektriny a tepla a polovicu z dvetisíc baníkov aj hľadanie nového zamestnania.
Pomôcť má vyše 450 miliónov eur, ktoré Slovensku podobne ako iným členským štátom s uhoľnou tradíciou pripadnú z Fondu pre spravodlivú transformáciu (FST) v rámci nového balíka eurofondov.
Len horná Nitra má nárok na viac ako polovicu tejto sumy. Chýbajú však dotačné schémy, na ktorú by sa uhoľné mestá mohli hlásiť. Stále nie sú schválené.

Navyše, ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) ešte nepodpísalo zmluvy s rezortmi, ktoré ich budú vyhlasovať, a nedokončilo ani dokumenty s pokynmi ako na to. Pilotné projekty pritom mali byť zazmluvnené už minulý rok.
Čo sa v článku dočítate:
- Ktoré regióny Slovenska majú nárok na európske peniaze?
- Čo bráni tomu, aby sa spustili pripravené dotačné schémy?
- Čo tvrdia ministerstvá, ktoré majú mať dotácie na starosti?
- Ako situáciu vnímajú regióny?
- Kedy by mohli byť otvorené prvé dotačné schémy?
Peniaze dostane aj stredné Slovensko a Košice
Horná Nitra sa na koniec ťažby pripravuje od roku 2018, keď slovenská vláda skrátila platnosť podpory výroby elektriny a tepla z uhlia. Pôvodný termín aj v dôsledku tlaku Európskej únie posunula z roku 2030 na rok 2023.