Od prvého apríla sa spotrebná daň z liehu zvýšila o 30 percent. Štát by chcel vďaka tomu už v tomto roku vybrať o 45 miliónov eur viac než vlani.
„Reálne sa môže stať, že štát neuvidí výnos z vyššej dane ešte dlhé mesiace,“ tvrdí Roman Pócs, majiteľ pálenice Marsen Distillery v Marcelovej pri Komárne.
Výrobcovia majú podľa neho v súčasnosti naplnené sklady a je otázne, kedy začnú dodávať tovar s novou, vyššou spotrebnou daňou. Upozorňuje tiež na skúsenosť z okolitých krajín, kde sa po zvýšení sadzby znížil dopyt po alkohole a výber dane klesol.
Vyššiu daň za lieh pritom producenti prenesú do vyššej koncovej ceny tvrdého alkoholu pre spotrebiteľov. „Nechcem to dramatizovať, ale spotreba sa môže preorientovať vo väčšej miere na pivo a víno,“ vysvetľuje Roman PÓCS v rozhovore pre INDEX.
V rozhovore sa dočítate:
- Prečo vyššia daň postihne viac výrobcov lacných liehovín?
- O koľko zdražie fľaša pálenky?
- Povedie vyššia sadzba dane k tomu, že sa bude viac páliť načierno?
- Rozbehnú sa pre vyššiu daň alkoholové nákupy v zahraničí?
- Ako sa na nákladoch výrobcu pálenky odrážajú drahšie energie?
Ako zvýšená spotrebná daň z liehu postihne vaše podnikanie?
Zvýšenie spotrebných daní vždy vyvolá pokles dopytu, ktorý však nemusí byť dlhodobý.
Daň z liehu sa zvyšuje z 1080 na 1404 eur za hektoliter stopercentného alkoholu. Čo to spraví s koncovou cenou pre spotrebiteľa?
Pri sedemdecovej fľaši 40-percentnej pálenky bude vyššia daň znamenať pre výrobcu asi 90 centov navyše. Keďže sa však marže z veľkoobchodu a maloobchodu a tiež DPH počítajú z tohto zvýšeného základu, na pulte v obchode bude fľaša drahšia o dve eurá. Nechcem to dramatizovať, ale spotreba sa teraz môže preorientovať vo väčšej miere na pivo a víno.
Daň bola najnižšia v regióne
Kedy sa ceny na pultoch zvýšia?