Viktória Botková z Dunajskej Stredy odišla do USA cez program Work and Travel v lete 2017. Tri mesiace strávila prácou v bostonskej reštaurácii a posledné dva septembrové týždne za zarobené peniaze cestovala po krajine.
„Nespoznala som len nových ľudí, ale aj samu seba. A hlavne, je to úplne iné leto,“ spomína.
Pre Work and Travel sa rozhodla v poslednej chvíli, už ako čerstvá absolventka vysokej školy. Lákalo ju najmä to, že program, ktorý organizuje americká vláda, spája prácu a kultúrny zážitok mimo Európy.
Väčšinu papierovačiek vrátane výberu amerického zamestnávateľa, cestovného poistenia a víz za ňu vybavila cestovná agentúra. „Bola to príležitosť, ako sa dostať k práci v USA, čo vtedy nebolo úplne bežné,“ hovorí Viktória.

Za Atlantik z podobných dôvodov cestuje ročne stotisíc študentov a absolventov z celého sveta. Len zo Slovenska sú to bežne dve tisícky.
Pandémia priniesla zmenu. Prví študenti sa do USA dostali až v roku 2021 a aj to len v obmedzenom počte. A návrat k predpandemickým číslam neočakávajú cestovné agentúry ešte ani v tomto roku.
Čo sa v článku dočítate:
- Ako sa zmenila situácia so študentskými pobytmi po pandémii.
- Aké sú priemerné vstupné náklady na Work and Travel a od čoho závisia.
- Či je možné získať štipendium.
- Aké možnosti lacného cestovania majú stredoškolskí študenti.
Cesty zastavila pandémia
Leto 2020 bolo prvé od Nežnej revolúcie, keď sa slovenskí študenti do USA nedostali.
Vtedajší prezident Donald Trump pozastavil vydávanie víz pre programy, ktoré sa zameriavajú na dočasné pracovné príležitosti a stáže pre medzinárodných uchádzačov. Stopku tak dostal aj Work and Travel.
Viaceré agentúry do poslednej chvíle verili, že študenti nakoniec odcestujú. „Sprocesovali sme záujemcov, ktorí verili, že sa bude dať vycestovať. Vyfakturovať sme ich plánovali, až keď sa hranice otvoria,“ hovorí Zuzana Telepovská z agentúry Campleaders Slovakia.