Spotrebiče značky Eta boli počas socializmu povinnou výbavou každej domácnosti. Podnik vyrábal žehličky, mixéry, vysávače, fény aj zastrihávače vlasov a fúzov.
V súčasnosti patrí do portfólia českej spoločnosti HP Tronic zo Zlína, jedného z najvýznamnejších hráčov na trhu spotrebnej elektroniky v regióne, ktorý prevádzkuje predajne Datart (predtým aj Euronics) a e-shop Hej.sk.

Značka Eta je na trhu už sto rokov a má za sebou turbulentnú históriu. Prešla si druhou svetovou vojnou, zmenou režimu i výmenami majiteľov. Len so šťastím prežila a aj v súčasnosti sa jej darí odolávať konkurencii.
- Príbeh značky Eta opisujeme v ďalšej časti seriálu Made in Czechoslovakia. Venujeme sa v ňom kultovým produktom a značkám, ktorých korene siahajú do čias spoločného štátu.
Komunisti mu všetko vzali, v exile začal odznova
Za vznikom podniku, z ktorého neskôr vzišla značka Eta, stojí pražský podnikateľ a elektrotechnik Ján Prošvic. V roku 1923 začal vyrábať stavebnice, z ktorých sa zostavovali rádiá. Postupne svoj biznis rozšíril, nakúpil stroje a rozbehol výrobu elektrospotrebičov pre domácnosti, predovšetkým žehličiek a mlynčekov na kávu.
Prošvic kládol dôraz na kvalitu a keďže mal aj zmysel pre moderný dizajn, jeho produkty šli na odbyt. Vďaka svojmu podniku zbohatol, kúpil si súkromné lietadlo a neďaleko fabriky v Prahe si postavil vilu, v ktorej býval s manželkou a štyrmi deťmi.
V roku 1943 sa Prošvic spojil s podnikateľom Viliamom Eckhardtom, aby v areáli bývalej tehelne na okraji Hlinska v Pardubickom kraji založili závod ESA, čo je skratka z plného názvu firmy Elektrotechnická společnost akciová.
V továrni sa vyrábali napríklad žehličky s keramickou vložkou, ale oficiálne slúžila na produkciu elektrických súčiastok pre potreby nacistickej nemeckej armády (Wehrmachtu).