V Michalovciach pôsobia viaceré firmy, ktoré v biznise prerazili na celoštátnej úrovni. Syry pod značkou Karička a Babybel vyrába tamojšia syráreň Bel v rukách francúzskych majiteľov. Developerský projekt Tri veže v Bratislave zasa staval michalovský Chemkostav.
Firma Hydrochem na Zemplíne vyrába toaletný papier pod značkou Win. Výrobný riaditeľ firmy Stanislav Pavlov tvrdí, že kvalitou a cenou dokážu konkurovať aj Harmasanu.
Trhového lídra, ktorého značka je známa ešte z čias socializmu, ovláda spoločnosť SHP Harmanec z portfólia veľkopodnikateľa Milana Fiľa.
Hydrochem v súčasnosti s necelou dvadsiatkou zamestnancov vyrába 800 ton spracovaného papiera ročne, čo je ekvivalent trinástich miliónov kotúčikov toaletného papiera. V ponuke má aj papierové utierky, servítky a vreckovky.
Na porovnanie, skupina SHP Group, ktorá zastrešuje aj SHP Harmanec, vyrobí ročne v šiestich závodoch v Európe 170-tisíc ton papiera.
Pavlov tvrdí, že konkurencieschopní dokážu byť flexibilným dodávateľským servisom: „Sme schopní vyrobiť na zákazku hocijaký výrobok (kotúč, veľkosť alebo balenie - pozn. red.). Rýchlemu dodaniu podriaďujeme aj náš výrobný program a dokážeme ho zmeniť aj niekoľkokrát za deň.“

V článku sa dozviete:
- Aký papier sa používa na toaletné potreby
- Aký je podiel recyklátu v toaletnom papieri
- Prečo sa doň môžu dostať železné piliny
- Ako sa lokálnej firme preniká do obchodných reťazcov
Biznis rozbehol so strojom z druhej ruky
Stanislav Pavlov začal podnikať pred 24 rokmi, keď mu istý obchodník s odevmi predal stroje na výrobu toaletného papiera. Prvotná investícia do štyroch zariadení predstavovala 250-tisíc slovenských korún (v prepočte konverzným kurzom 8300 eur).