Sklárske spoločnosti patria do skupiny energeticky náročného biznisu, podobne ako napríklad oravskí hutníci z OFZ, hlinikáreň Slovalco či chemička Duslo Šaľa. Vlani aj sklári upozorňovali, že bez vládnej pomoci enormné náklady za energie nemusia zvládnuť.
Skláreň Rona v Lednických Rovniach počas dňa otvorených dverí priznala, že náklady na energie sa jej od roku 2020 zvýšili desaťnásobne. Fabrika s viac než storočnou históriou pracovala aj so scenárom čiastočného alebo úplného odstavenia produkcie.
Čierne scenáre sa nakoniec nenaplnili. Pohľad na hospodárske výsledky troch najväčších sklárskych firiem na Slovensku za minulý rok ukázal odlišnú realitu.
Možno šlo o jeden z najnáročnejších rokov ich histórie, ale vyviazli z neho s rekordnými tržbami a ziskami.
Rekordné zisky
Jeden z najlepších rokov vo svojej histórii majú za sebou nemšovské sklárne švajčiarskej sklárskej skupiny Vetropack, ktoré sú najväčším výrobcom obalového skla na Slovensku. Ich produkty sa používajú na plnenie minerálnych vôd, šampanského, džemov či piva.
Vetropack Nemšová bol kedysi sklársky podnik Skloobal, ktorý Švajčiari odkúpili v roku 2002. Dlhodobo firma dosahovala ročné tržby okolo 55 miliónov eur, ale v rokoch 2018 a 2019 modernizovala cez nové investície výrobu, čo ju nakoplo k vyšším tržbám a umožnilo jej naberať aj nových zamestnancov. Firmu nepribrzdila pandémia a zdá sa, že ani energetická kríza.