Tímovosť, schopnosť riešiť problémy, spoľahlivosť a časový manažment, to sú zručnosti, ktoré zamestnávatelia oceňujú najviac. Rozvíjať a trénovať ich možno celý život.
Personálnych agentúr sme sa spýtali, ako si ich cenia zamestnávatelia.
Akú úlohu pri hľadaní a hodnotení zamestnanca hrajú pre zamestnávateľa mäkké zručnosti, teda tzv. soft skills? Ako sú na tom slovenskí uchádzači o zamestnanie? A prečo je sebaprezentácia a tímová spolupráca dôležitejšia ako vodičský preukaz?
Na otázky odpovedali:
- Erika Páleniková, manažérka pre ľudské zdroje, Adecco
- Jitka Součková, marketingová riaditeľka, Grafton
- Zuzana Rumiz, generálna manažérka, ManpowerGroup Slovensko
- Martina Sliviaková, riaditeľka recruitingového oddelenia, Proplusco
- Martin Sokol, generálny manažér, Trenkwalder
Erika Páleniková, manažérka pre ľudské zdroje, Adecco
Pri rozhodovaní sa o vhodnom kandidátovi hľadáme rovnováhu medzi tvrdými a mäkkými zručnosťami, vždy s ohľadom na obsadzovanú pozíciu. Hard skills vnímame ako niečo, čo kandidáti vedia, zatiaľ čo soft skills nám hovoria viac o tom, akými kandidátmi sú.
V súčasnosti sa viac orientuje na soft skills, keďže ich nadobudnutie trvá dlhší čas. V spoločnosti, v ktorej pracujem, máme na každú pozíciu vytvorený kompetenčný model, v rámci ktorého sú zadefinované aj očakávané soft skills.
V závislosti od toho, na akú pozíciu hľadáme vhodného kandidáta, sa líšia aj sledované zručnosti a to, či by mal byť kandidát na vysokej úrovni, napríklad v komunikácii, vo vyjednávaní, v riešení problémov, vo vedení ľudí, manažovaní procesov, alebo v tímovej spolupráci.
Ale sú aj soft skills, ktoré oceňujeme na kandidátoch bez ohľadu na to, akú prácu budú vykonávať.