Slovenský plán obnovy sa necelé dva roky od jeho schválenia bude aktualizovať. Pôvodný balík sa zníži o vyše pol miliardy eur, pribudne však nová kapitola, na ktorú získame dodatočných 403 miliónov eur.
Novinka vychádza z iniciatívy Európskej komisie z mája minulého roka, jej cieľom je pomôcť členským krajinám EÚ s odklonom od ruského plynu.

Šesť reforiem a osem investičných zámerov má Slovensku zlepšiť energetickú efektívnosť, výrobu energie z obnoviteľných zdrojov a urýchliť povoľovacie procesy.
Návrh aktualizovaného plánu obnovy schválila slovenská vláda, konečné slovo bude mať Európska komisia, ktorá ho v nasledujúcich dvoch mesiacoch posúdi. Ak potom prejde Radou ministrov financií, platiť by mohol od júla.
V článku sa dočítate:
- Aké sú dôvody dodatočných zmien?
- Čo všetko bude v novej kapitole?
- Prečo bude výstavba geotermálnych vrtov jednoduchšia?
- Ako sa Slovensko postaví k rozvoju veternej energie?
- Čo prinesie posilnenie kapacity prenosovej sústavy?
- Aké zmeny sa chystajú v schéme obnovy domov pre domácnosti ohrozené energetickou chudobou?
Inflácia mení pôvodné plány
S aktualizáciou plánu obnovy sa rátalo ešte predtým, ako Európska komisia prišla s návrhom pridať doň novú kapitolu s názvom REPowerEU, zameranú na odklon od ruského plynu.
Pravidlá od začiatku nariaďovali, aby sa 30 percent balíka peňazí pre každý štát znova prepočítalo, keď bude jasný výkon jeho ekonomiky z pohľadu hrubého domáceho produktu (HDP) v rokoch 2020 a 2021.
Ak sa ekonomike darilo lepšie, ako sa pôvodne predpokladalo, štát o časť peňazí z európskych zdrojov príde. V prípade Slovenska to znamenalo zníženie 6,5-miliardového balíka o 323 miliónov eur. Ďalších 200 miliónov eur mu z plánu obnovy ubudlo zo zdrojov štátneho rozpočtu pre zlý stav jeho verejných financií.